Novinky

Chov děsivých chlupáčů aneb máme doma sklípkany

Jen málokdo z nás má odvahu a především pevné nervy na to chovat velké pavouky, jako jsou například sklípkani. Existuje mnoho nadšenců, kteří se chlupatých tvorů neštítí, ale jsou jimi dokonce fascinováni a s oblibou je ukazují návštěvám. Pravdou je, že majitelé těchto jedinečných pavouků mají být čím fascinováni, a to nejen jejich strategií lovu, námluvami, ale i specifickou péčí o potomstvo.

Proč se jmenuji sklípkan?

pavoukSklípkany objevíte v jižní Evropě, jižní a střední Americe, Africe a Asii. České označení sklípkan vzniklo díky jejich důmyslným stavbám, které si tito pavouci budují v podzemí. Vyhrabou si chodbu s komůrkou, která je dokonce opatřená dveřmi. Někteří sklípkani však žijí na stromech, kde si staví hnízda z pavučin.

Jsem nebezpečný?

Pokud se vyhnete chovu agresivních druhů s nebezpečným jedem, není chov sklípkanů rizikový. Dávejte si pozor pouze na to, že jed nemusí být obsažen pouze v kusadlech, ale naleznete ho i v chloupcích na zadečku, které dovedou v ohrožení vystřelovat.

Kde si mě pořídit?

Chov sklípkanů je poměrně snadný, může je chovat i člověk, který nemá příliš prostorný byt. Jelikož je tento pavouk samotářský a často drží období půstu, můžete jej i na čas opustit, takže vám odpadají starosti během dovolené. Navíc jsou sklípkani velmi citliví na otřesy, tudíž by jim přemisťování vůbec nesvědčilo. Samice sklípkanů žijí déle než samci a doporučujeme jejich pořízení od zkušeného chovatele, který vám dodá pavouka v dobrém stavu, bez parazitů zvyklého na terárium, který při přesunu neutrpí šok.

Jak mě krmit?

Jídelníček sklípkanů není příliš pestrý. Postačí jim živá strava, například šváby, cvrčci či malé myšky. V přírodě se sklípkani živí nejrůznějším hmyzem, malými savci, ptáčaty či dokonce rybkami. Důležité je sklípkana nepřekrmovat.