Cestování

Největší řacha v historii

Věřte tomu nebo ne, ale historie našeho světa má ve svých záznamech i nejhlasitější ránu. Stala se v Sundském průlivu, mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Zde leží sopka Krakatoa, která před 135 lety bouchla a to byla taková řacha, že jí slyšeli lidé i tisíce kilometrů daleko.

Stalo se tak roku 1883 v létě. Sopka se probrala k životu a začala ze sebe chrlit popel, lávu a nejrůznější párá. Celé toto pekelné představení bylo vidět z dálky 160 kilometrů. Tak daleko totiž od sopky leží Batávie, dnešní Jakarta. Ovšem pravé drama spojené s aktivitou sopky vyvrcholilo 27. srpna. Tehdy došlo ke čtveřici výbuchů, které byly tak silné, že zcela zničili 167 měst a 135 jich velmi vážně poničili. O život během této katastrofy přišlo 36 tisíc lidí, které zahubily především vlny tsunami a rozžhavený popel s lávou a požáry. Celkem bylo zničeno 60 kilometrů krychlových. Celý ostrov byl rozerván na dvě půle a původní kráter se zcela rozpadl.

 

Rána, která se během rozervání vulkánu uvolnila, byla tak silná, že jí bylo slyšet na 4 tisíce kilometrů daleko. „Poškodila ušní bubínky více než poloviny posádky. Mé poslední myšlenky patří drahé ženě, jsem si jistý, že přišel soudný den,“ napsal podle vědeckého magazínu Nautilus Norham Castle, kapitán britské lodi, který byl v době erupcí 40 kilometrů daleko.

První velkou prací, která se o tuto událost zajímala, pochází od Rogiera Verbeeka. Hned po jeho práci začali přicházet odborníci z Královské londýnské společnosti, kteří vyhotovily téměř tříset stránkovou práci. Píše se zde dokonce o unikátní zvukové stopě, kterou sopka vydala a kterou bylo velmi těžké popsat. Zaznamenána také nebyla a tak se musíme spolehnout pouze na výpovědi svědků.