Bydlení

I bydlení v garsonce může být fajn. Při jejím zařizování promyslete každý detail

Bydlení na omezeném prostoru bývá výzvou, ale s trochou kreativity a promyšleným vybavením si můžete vytvořit útulný domov, kde se budete cítit opravdu dobře. Jak na to?

Bydlení v malém bytě nebo garsonce má své výhody i nevýhody. K výhodám patří:

  • Nižší náklady na bydlení: Malé byty jsou obecně levnější než ty větší.
  • Nestrávíte půlku života úklidem: Čím menší byt, tím méně času zabere jeho úklid.
  • Snadnější údržba: Čím větší prostor, tím více dá práce udržet jej v dobrém stavu.

Úložné prostory: Využijte každý kout

Základem je co nejlépe využít i ten nejmenší koutek, který máte k dispozici. Nábytek volte raději menší, aby nepřekážel. Vsaďte na úzké police, malé vitríny, úložné boxy, jež lze umístit do nevyužitých zákoutí. Nezapomeňte ani na úložné prostory pod postelí či gaučem – využijte bedny a kontejnery.

Vsaďte na multifunkční kusy nábytku

V garsonce oceníte multifunkční nábytek, například rozkládací jídelní stůl, který lze využít také jako pracovní plochu. Skvělou volbou je postel s výsuvnými zásuvkami nebo rozkládací gauč, jenž poslouží zároveň jako pohodlné lůžko pro hosty.

Zvažte rozkládací pohovku

Místo klasického gauče zvažte pořízení moderní rozkládací sedačky, která má pod sedací částí prostor na uložení ložního prádla a polštářů. Přes den slouží k sezení, v noci ji lze snadno rozložit na komfortní postel. Pokud si vyberete opravdu kvalitní kousek, dá se využít i pro každodenní spaní. Aby vás nebolela záda, můžete jej doplnit přídavnou přistýlkovou matrací z paměťové pěny.

Využijte vertikální prostor

K ukládání věcí využijte vertikální prostor – pořiďte si nástěnné police, závěsné skříně, věšáky na zeď. Televizi místo na skříňku umístěte díky držáku přímo na stěnu.

Balkon proměňte v zahradu

Ani pěstování na balkoně není žádná věda. Vyrostou vám zde bylinky, menší keře či květiny v truhlících a květináčích. Pořiďte stohovatelné ozdobné truhlíky a závěsné police. Využijte popínavé rostliny či vertikální zahrady. Na balkon se hodí celá řada rostlin, které zvládnou růst venku po celý rok. Mezi otužilé balkonové rostliny patří muškáty, petúnie, surfínie, lobelky, aksamitníky či skalníky. Tyto trvalky kvetou od jara do podzimu a dobře snáší venkovní podmínky. Z keřů lze doporučit tavolník, ptačí zob, hortenzii či trojpuk. Uvedené rostliny ozdobí váš balkon po celý rok a budou vyžadovat minimální péči. Stačí je občas zalít a prořezat.

Další tipy pro malý prostor

Minimalizujte množství věcí. Pokud jich máte příliš, bude váš byt vypadat stísněně a neuklizeně. Snažte se tedy protřídit vybavení domácnosti a udržujte pořádek. Díky pravidelnému úklidu bude vaše „hnízdečko“ stále čisté a vzdušné.

Věděli jste že: V České republice je stále stoupající trend bydlení v malých bytech a garsonkách. Důvodem je především růst cen nemovitostí, který nutí lidi šetřit na velikosti bytu.

Díky našim tipům se vám jistě podaří ve vaší garsonce vytvořit útulný prostor přesně podle vašich představ. Hlavní je kreativita a správné využití dostupného prostoru. Přejeme vám mnoho spokojených let v novém bydlení!