Bydlení

Stát přispívá na elektřinu a plyn. Jak konkrétně?

Nová vyúčtování za energie mohou někoho nemile překvapit. Bohužel současná situace je neúprosná a trochu nejistá, ostatně i proto z úst mnoha z nás vyznívá otázka, jak konkrétně bude stát přispívat na elektřinu a na plyn. Přece jenom právě toto jsou hlavní věci, které nás trápí. Musíme si však uvědomit, že možností je hned několik. Kupříkladu stále funguje dotační program Nová zelená úsporám, který poskytuje dotace na zateplení, výměnu oken i dotace na novostavbu. Navíc od letošního roku se rapidně změnila pravidla a možnost získat finanční příspěvek se týká stále většího množství lidí.

Dotační program nabízí jednorázové příspěvky

Mezi nejatraktivnější typy pomoci patří dotační program, který nabízí jednorázové příspěvky na různé typy úsporných opatření. Kromě toho, že se dotace vztahuje jak na zateplení, tak na výměnu oken a další, zájem je skutečně ohromný. Samozřejmě se musí splnit jisté podmínky (zejména se musí snížit energetická spotřeba příbytku), ale pokud splněny jsou, je získání dotace záležitostí chvilkovou.

Důvodem tak velkého zájmu o příspěvky z dotačního programu je tak velký i proto, že se může získat finanční příspěvek až do výše padesáti procent z pořizovacích nákladů. Ve výsledku se tak nejedná o drobnou částku, právě naopak.

Není to jen o dotačním programu

Samozřejmě dotační program není to jediné, jak stát přispívá na aktuální soužití v republice a jak reaguje na zvyšující se ceny za elektřinu a plyn. Konkrétně se pouští také do zastropování cen energií, které je však zcela automatické a nemusíte o něj žádat jako v případě výše uvedeném.

Přechází se také na nové úsporné tarify, ze kterých pramení klíčová úleva. Odpouští se také sazby za podporované zdroje energií a další.

Navíc se také sjednotila měsíční platba za dodávku elektřiny a plynu, a to vždy na odběrné místo.