Novinky Technologie Zahraničí

V Saudské Arábii roste odsolovací zařízení používající solární kopule

Ačkoliv je většina naší planety pokryta vodou, pitné vody je na Zemi velmi málo. Jelikož se poptávka po pitné vodě zvětšuje a pitné vody neustále ubývá, je třeba zajistit její výrobu v takovém měřítku, aby dokázala zásobovat velké množství lidí. V Saudské Arábii roste jeden z největších projektů v historii, jde o obří odsolovací zařízení. Toto zařízení má podobu solárních kopulí a skvělou zprávou je, že zajistí levnou a ekologickou výrobu sladké vody bez emisí.

Uhlíkově neutrální projekt

První odsolovací zařízení se již staví na severozápadě země a jeho dokončení bylo plánováno na polovinu roku 2021. Má jít o součást projektu NEOM, jehož náklady jsou kolem 500 miliard dolarů. Zařízení má využívat ke svému provozu pouze solární energii a aby mohl být projekt realizován, vyžaduje velké investice. V roce 2020 podepsala společnost NEOM smlouvu se společností Solar Water, která solární kopule staví.

V rozhovoru pro CNN v arabštině generální ředitel společnosti Solar Water David Reavley řekl, že projekt je „ocelový hrnec zakopaný pod zemí, pokrytý kopulí. Proto to vypadá jako míč. “

Jak tato technologie funguje?

Reflektory „heliostat“ mají kolem sebe kopule a odrážejí sluneční záření směrem ke skleněným kopulím. Teplo proudí do mořské vody poté, co proudí do vnitrozemí, aby se odpařilo a kondenzovalo jako sladká voda. Ve světě se k odsolování vody používá většina technologií reverzní osmózy. Solární proces je však šetrnější k životnímu prostředí, nepoužívá se zejména znečišťující vlákna, u kterých trvá stovky let než se rozloží. Na mnoha místech planety nemají zdroje sladké vody a zde jsou malé množství srážek. Tato technologie umožňuje levnou a uhlíkově neutrální tvorbu pitných vod.

Masivní odsolování mořské vody

Na světě existuje více projektů, které mají k dispozici odsolování vody ve velkém měřítku. Jeden z takových projektů je v Kitui County v Keni. Správce Společnosti Climate Fund Manager a Solar Water Solutions instaluje přibližně 200 odsolovacích jednotek, které do roku 2023 mají pitnou vodu pro přibližně 400 tisíc lidí.