Novinky

Vesmírná diskokoule

Pokud pohlédnete na nebe, nejjasnější hvězdou bude polárka, ovšem ne v období dalších devíti měsíců. Nejjasnějším objektem se totiž stala Hvězda pro lidstvo, tedy umělecký předmět vystřelený do vesmíru.

Zajímavý předmět byl vystřelen z novozélandské ovčí farmy celkem nedávno a to soukromou raketou společnosti Rocket Lab, která na celý projekt vybrala peníze v rámci startupu, tedy projektu, kdy lidé posílají peníze na tento projekt ze svých vlastních zdrojů. Raketa vystřelená do vesmíru vynesla na oběžnou dráhu Země geodetickou kouli, která je pokryta vysoce reflexními panely. Ty mají za úko odrážet sluneční paprsky, díky čemuž bude hvězda velice snadno patrná z povrchu Země a to po dobu devíti měsíců než se opět vrátí do atmosféry.

Cílem společnosti je apelovat na pozemšťany o tom, jak křehké je naše postavení ve vesmíru a přinést kolektivní zážitek všem lidem na Zemi. Mezi astrofyziky však tento počin nevyvolal přiliš pozitivních emocí. Někteří o něm mluví jako o oslepujícím dlouhotrvajícím vesmírném graffiti. Tak se na adresu nevídaného uměleckého počinu vyjádřil Mike Brown, astronom momentálně působící na Kalifornském technologickém institutu.

Další velmi expresivní vyjádření přidal Caleb Scharf z Kolumbijské univerzity, který prohlásil, že většině lidí by se také nelíbilo, kdybychom na ledního medvěda připevnili blikající stroboskop, nebo bychom na špičku Everestu umístili blikající neonový nápis s logem společnosti.

Nám osobně takováto drobnůstka zas tak příliš nevadí, ovšem nemusela by se stát hned nejzářivějším předmětem na obloze, to je pravda. A jaký názor na vesmírnou diskokouli máte vy?