Novinky

2 důvody, proč se nemá smysl honit za 100 knihami ročně

Má smysl se honit za sto knihami ročně? Ve většině případů ne. A v tomto článku vám přinášíme dva pádné důvody, proč byste to neměli dělat ani vy.

Tolik zajímavých informací, znalostí a příběhů. Jestliže přečtete sto knih ročně, můžete si výrazně rozšířit obzory. Nebo ne? V následujících řádcích vám přinášíme dva důvody, proč němá smysl hnát se za takovým číslem.

Je to jen číslo

Knižní databáze jsou plné zajímavých titulů. Každý z nás proto měl takový pocit, že by je chtěl všechny přečíst. Nejlépe co nejrychleji a hned po sobě. Jenže co z toho budete mít? Když titul rychle prolétnete a nedáte si dostatek času na to, aby se vám jeho myšlenky nadobro zakořenily v hlavě, dříve či později se vám odtud vypaří. To platí jak o příbězích, tak o faktech. Jestliže se tedy chcete něco naučit, možná bude lepší zpomalit a dát tomu čas. Tímto způsobem získáte dostatek času hluboce se zamyslet nad myšlenkami, které autor ve svém díle rozvinul, a přijmou je za své.

Budete mít vůbec co číst?

Stačí si projít databáze spisovatelů a zjistíte, že jen v Česku jich jsou tisíce. Někteří ještě tvoří, jiní už ne. I přesto to dá dohromady velké množství titulů. Má však smysl dávat všem z nich šanci? Nemá, a to z jednoduchého důvodu. Každý z nás má jiné preference. Tím pádem se potenciální výběr každého z nás výrazně zúží. Po tomto zúžení přijde další řez v podobě méně povedených kousků a děl, které vás tolik nezajímají. No a poté se doberete k seznamu, co není příliš dlouhý. A když si jej budete chtít rozšířit, brzy zjistíte, že se spousta knih na sebe podobá. Ať už strukturou, nebo samotným vyprávěním. Po nějaké době vás tedy jejich čtení omrzí a nakonec se sami vrátíte k pomalejšímu čtení.

Pro drtivou většinu lidí je tedy mnohem lepší zpomalit a přečíst si opravdu jen to, co vás zajímá. Nejenže si tak vybraný titul mnohem lépe vychutnáte, ale hlavně vám v hlavě zůstane mnohem víc momentů. A to je to nejdůležitější. Proč se honit za nějakým číslem, když tím ovlivníte svůj celkový zážitek ze čtení? Volba, jakým způsobem budete přistupovat ke čtení knih, ale stejně v konečném důsledku zůstává na vás.