Novinky

5 způsobů, jak motivovat děti

Výchova dětí je v podstatě takovým uměním. Každý rodič přitom na výchovu používá určité nástroje. A k těmto nástrojům patří i ty, které se používají k výchově a motivaci. Inspirujte se, jak můžete děti dlouhodobě motivovat a nejedná se pouze o hračky pro děti, ale o účinné rady, jak být správným rodičem.

Kladný postoj je důležitý

Zkuste si nyní zamyslet nad tím, jaký postoj zaujímáte ke svému dítěti. Myslíte si o něm, že je rozumné a schopné? Nebo mu naopak opakujete, že musíte pořád něco dělat za něj, že je ještě malé a že nic nedotáhne do konce?

I když se to tak nemusí zdát, váš postoj ovlivní nejen okolí, ale především vaše děti. Snažte se proto své myšlenky vždy proměnit v pozitivní.

TIP: Mají vaše děti problémy s domácími úkoly? Zjistěte, jak jim pomoct. 

Neberte dětem jejich sílu

I když si to mnohdy neuvědomujeme, někdy máme tendenci brát dětem jejich sílu. Stojí za tím náš strach z cizího selhání nebo z negativních zkušeností. Dětem pak můžeme říkat něco v tomto duchu: „Nevím, zda to zvládneš.“ „Tohle se ti nepovedlo.“ „Toto jsi opravdu udělal sám?“ 

Nechte děti překonávat překážky

Spousta rodičů se snaží svým dětem zametat pomyslnou cestičku. Pravdou ovšem zůstává, že překonávání překážek neodmyslitelně patří k našemu životu. Díky tomu bude moct vaše dítě růst a získávat sebevědomí. Každá zvládnutá bariéra nás rovněž motivuje k tomu, abychom překonali další a další.

Umožněte dětem pracovat

Aby dítě mohlo vyrůst ve zodpovědného, samostatného a schopného jedince, potřebuje pracovat. Jakmile trochu povyroste, snaží se přirozeně zapojit do nejrůznějších aktivit. Ale často se stává, že rodiče dětem v těchto aktivitách brání. Argumentují tím, že se jim malé ratolesti pletou pod nohy, nebo že si daný úkol radši splní sami. Přece to budou mít rychleji a podle svých slov i lépe. Pokud rodiče dětem práci nedovolí, budou se cítit neschopní a nekompetentní. 

Stanovte dětem hranice

Každé dítě by mělo mít stanovené určité hranice, co může a co naopak nesmí. A tyto protipóly by měly být v rovnováze. Pokud dítěti nastavíte příliš mnoho omezení nebo naopak volnosti, nebude mu to prospívat. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.