Novinky

Zábavní pyrotechnika jako nedílná součást silvestrovských oslav

Blíží se konec roku, a i když ten letošní konec bude poněkud zvláštní, možná někteří s vás přemýšlí o samotném zakončení, tedy o Silvestru. Nejčastějším důvodem pro využití pyrotechniky je Silvestr. Ohňostroje ale spatřujeme i v průběhu roku, často při oslavě narozenin, nebo jiných důležitých událostí.

Co to vlastně je zábavní pyrotechnika

Pyrotechnika jako taková je náročné odvětví a dělí se na několik kategorií, a právě jednou z nich je ta, která se využívá pro zábavu. Jedná se o civilní pyrotechniku a ve většině případů má několik efektů. Jaké? Jsou konkrétně tři:

  • Zvukový

  • Světelný

  • Dýmový

Zábavní pyrotechnika je rozdělena do kategorií, podle které lze určit, kdo si ji může koupit. Pyrotechniku první kategorie může zakoupit osoba starší patnácti let, druhou kategorii lze prodat osobám starším osmnácti let a třetí kategorie je dostupná pro plnoleté osoby, tedy od 18 let věku. Ještě lze zmínit čtvrtou kategorii, kterou může zakoupit také plnoletá osoba, ale navíc s osvědčením o odborné způsobilosti.

Které efekty patří mezi nejoblíbenější?

Malé děti mají rozzářené oči již při pohledu na prskavku, dospěli, jsou o něco náročnější. Nejoblíbenější pyrotechnikou jsou kulové pumy, které umí vykouzlit na nebi skutečný tanec a je opravdu o krásnou podívanou. Každý rok před Silvestrem bývá problém s prodejem zábavní pyrotechniky těch kategorií, které by se vůbec běžně do rukou laiků neměli dostat. A také každý rok přibývá zranění, která jsou velmi bolestivá a nejen to, při neodborné manipulaci umí i zabíjet.

V poslední době se setkáváme s tím, že v některých městech je používání zábavní pyrotechniky již zakázáno a často ji nahrazuje tzv. video mapping, který se mnohdy setkává s kritikou. To je letos případ například hlavního města, které pro novoroční ohňostroj letos není. Někdo ale jednoduše na klasické ohňostroje nedá dopustit, a to ani na silvestrovské oslavy.