Novinky Technologie Zahraničí

Japonsko plánuje vypustit na oběžnou dráhu první dřevěný satelit

Vesmírný odpad představuje velký problém a jelikož počet satelitů neustále roste, nebezpečí se každým dnem zvětšuje. Společnost Euroconsult zjistila, že každý rok přibude na orbitu 990 satelitů a do roku 2028 by na orbitu mohlo být až 15 tisíc satelitů. Dále jsou na orbitu miliony kusů nebezpečných trosek. Vesmírný odpad se na orbitu pohybuje rychlostí přes 20.000 mil za hodinu a to představuje nebezpečí pro ostatní satelity i pro astronauty. Řešením by mohla být stavba dřevěných satelitů. Nejedná s o vtip, ale o reálný projekt, který by měl být realizován do roku 2023.

Unikátní dřevěný satelit

Na vývoji dřevěných satelitů pracuje Kjótská univerzita ve společnosti s japonskou těžařskou společností Sumitomo Forestry. Satelit se bude jmenovat LignoSat a ze dřeva bude vyrobena jeho skořepina. Dřevěný satelit má tu výhodu, že po skončení své životnosti snadno shoří v atmosféře a nevytváří nebezpečný vesmírný odpad. Existuje mnoho extrémně odolných druhů dřeva a nyní se zkoumají dřevěné materiály, které by byly do vesmírného prostředí nejvhodnější.

Jelikož dřevo neblokuje elektromagnetické vlny ani magnetické pole země, mohou být v satelitech umístěny antény a mechanismy řízení polohy. Dřevěný satelit dokonale shoří v atmosféře, takže nikoho neohrozí padající trosky. Společnost Sumitomo Forestry chce vyvinout dřevěné materiály, které odolají teplotním změnám, slunečnímu záření a dalším faktorům.

Tým vede bývalý astronaut

Tým na Kjótské univerzitě vede bývalý astronaut Takao Doi, který navštívil ISS 2008.

„Jsme velmi znepokojeni skutečností, že všechny satelity, které znovu vstupují do zemské atmosféry, hoří a vytvářejí drobné částečky oxidu hlinitého, které budou plavat v horních vrstvách atmosféry po mnoho let,“ řekl Takao Doi, profesor na Kjótské univerzitě a japonský astronaut. BBC.

„Nakonec to ovlivní prostředí Země.“

„Další fází bude vývoj technického modelu satelitu, poté budeme vyrábět letový model,“ dodal profesor Doi.

Satelit LignoSat by mohl znamenat revoluci ve vesmírném průmyslu. Pokud by se používalo více satelitů ze dřeva, šlo by o ekologičtější řešení, které by vyřešilo problém s hromaděním vesmírného odpadu.

Zdroj: https://leakshare.org/lignosat-japan-plans-a-2023-launch-of-the-worlds-first-wooden-satellite/