Cestování Sport

Adam Ondra překonal Dawn Wall v rekordním světovém čase

Pokud se alespoň trochu zajímáte o lezení, určitě jste slyšeli jméno Adam Ondra. Momentálně se jedná o našeho vůbec nejúspěšnějšího lezce, který je držitelem hned několika mistrovských titulů a to jak v rámci naší republiky, tak Evropy a dokonce se jedná i o mistra světa.

Nyní si však Adam odškrtl další metu. Tou bylo zdolání Dawn Wall, což je jedna z nejtěžších tras světa a nejtěžší trasa na stěně El Capitam v Yosemitském národním parku. Dosavadní držitel rekordu za zdolání této trasy ji zdolal za více jak 14 dní. Adam Ondra jí však vylezl za osm dní.

V nich překonával jednotlivé i kilometr vysoké pasáže této trasy. Během lezení samozřejmě na stěně i spal v závěsném stanu, kde si také vařil a odpočíval. Zdolání této stěny považuje za minimálně stejný úspěch, jako výhru mistra světa v lezení.

Sám však přiznává, že některé pasáže této cesty mu daly opravdu hodně zabrat. Hned prvním problémem byla samotná skála. El Capitan je totiž tvořen specifickou žulu, která má špatné tření. Navíc celá trasa se leze po nejrůznějších spárách a hladkých plotnách, kde jsou chyty jen naprosto minimální.

Do toho všeho byl navíc problém s počasím, které bylo v noci a večer velmi chladné. Ovšem jakmile vyšlo slunce, teploty se zase šplhaly až příliš vysoko. Adam Ondra navíc musel bojovat i se svou psychikou, protože některé pasáže se mu povedlo přelézt až na poosmé. Navíc si musel dávat velký pozor na ostré chyty. Kdyby si udělal díru do bříšek prstů, mohl by sice lézt s tejpou, ovšem to pak vůbec necítil některé z chytů.

Ovšem nakonec se vše podařilo, rekord byl překonán a nahoře Ondra vše oslavil pivem a pizzou. V hlavě však nosí další nový sen. Překonat tuto trasu během 24 hodin. Tak uvidíme.