Novinky

Brslen křídlatý se na podzim vybarvuje do krásného červeného odstínu

Víte, že v současné době je známo přibližně 150 druhů brslenu? Jedním z nich je i brslen křídlatý, jehož listy se na podzim vybarvují do krásného červeného odstínu. I proto se jedná o populární dřevinu v mnohých okrasných zahradách.

Charakteristika brslenu křídlatého

Brslen je poměrně rozmanitý a bohatý rod. Některé jeho druhy jsou opadavé, jiné naopak zůstávají zelené po celý rok. Jednotlivé druhy se zároveň liší svým olistěním, kůrou, květy nebo třeba barvou plodů. Stejně tak lze jednotlivé brsleny rozlišovat podle habitu.

Předností brslenů je bezesporu skutečnost, že zůstávají atraktivní po celý rok. V zimě stojí za povšimnutí jejich čtyřhranné větévky, na kterých na jaře raší nové lístky. V květnu až červnu vás poté zaujmou drobné květy a husté olistění. Vůbec nejzajímavějšího vzhledu dosahuje brslen na podzim, kdy se jeho listy vybarví do nádherného červeného odstínu. 

Zajímavostí je, že z plodů brslenu se vyrábí třeba masti proti vším. Oleje ze semen se naopak hojně využívají jako přídavek do mýdel.

Nenáročný na pěstování

Výhodou brslenu křídlatého je rozhodně jeho nenáročnost na pěstování. Pokud chcete na podzim dosáhnout sytě červené barvy, vysaďte jej nejlépe na slunné stanoviště. Dobře se mu ale bude dařit i v polostínu, i když jeho zbarvení v takovém případě nebude tak výrazné. 

Co se týče půdy, volte v ideálním případě živnou, hlinitohumózní a propustnou půdu s dostatkem zálivky. Jelikož dobře snáší řez, můžete jej rovněž snadno tvarovat. Výhodou je také jeho vysoká odolnost vůči znečištěnému ovzduší.

Kam jej v zahradě vysadit?

Pokud se vám líbí pestré podzimní barvy, zasaďte brslen na místo, kde bude vytvářet pěkný kontrast s ostatními výraznými odstíny. Jelikož brslen velmi dobře snáší střih, můžete jej v zahradě použít jako tvarovanou solitérní dominantu. Stejně tak se ale bude skvěle vyjímat jako součást skupinové výsadby nebo třeba trvalkového záhonu. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.