Čím vším si musíte projít, abyste se vůbec dostali na střední školu. To vám ukážeme v tomto článku, kde se tomuto tématu věnujeme podrobněji.
Přijímačky z matematiky nebo přijímačky z českého jazyka jsou pro některé studenty doslova strašákem. Než se k nim ale vůbec dostanou, je potřeba projít delším procesem. V tomto článku vás tedy seznámíme s tím, co vás vůbec k samotným přijímačkám přivede.
Vyplňte přihlášku
Abyste se o místo ve vaší vysněné škole vůbec mohli ucházet, je nejprve potřeba poslat přihlášku. Ta je každý rok stanovena na jiné datum. Mnohdy také záleží na samotných školách. Pokud mají nedostatek uchazečů, mnohdy přijdou přihlášky zaslané i po termínu. Vaše cesta k přijímacím zkouškám tedy začne vyplněním potřebných papírů a následným potvrzením od školy, do které se hlásíte.
Kritéria přijímacího řízení
Toto opět závisí na vybrané škole. Některé školy po vás nebudou požadovat nic jiného, než úspěšně dokončený 9. ročník. Najdou se ale školy, kde bude potřebovat mnohem víc. Například na gymnáziu bude ředitele školy zajímat váš dlouhodobý prospěch, na uměleckých zase váš talent. Zjistěte si tedy nejprve, co budete vlastně k přijetí potřebovat. A na základě vašich schopností se rozhodněte, jestli takový proces vlastně chcete podstoupit.
Jste v cíli
Jestliže jste splnili všechno, o čem jsme psali výše, pak máte dveře k přijímacím zkouškám otevřené dokořán. Mějte ale na paměti, že jednotnými přijímacími zkouškami to nemusí končit. Některé školy totiž požadují ještě individuální školní přijímací zkoušku, kde předvedete svůj talent nebo znalosti z vybraného oboru. Pro tento typ přijímacích zkoušek je zpravidla několik volitelných termínů, ze kterých si rodiče i jejich děti vyberou. Jakmile si ale jeden z nich zarezervujete. Zpravidla už jej nejde změnit. Tak na to dávejte pozor.