Novinky

Odškodnění chodce po dopravní nehodě: jak postupovat?

Zajímá vás, jak postupovat v případě, že dojde ke zranění chodce po nezaviněné dopravní nehodě? A jaké odškodnění můžete v takovém případě žádat? 

Poškozený chodec může požadovat odškodnění

Pokud při nezaviněné dopravní nehodě dojde ke zranění chodce, obvykle to znamená, že bude požadovat odškodnění za zranění od viníka nehody. Respektive od pojišťovny viníka nehody z titulu povinného ručení

Odškodnění po dopravní nehodě lze v takovém případě žádat nejen u těžkých, ale i u lehkých zranění, jako je například otřes mozku či pohmožděniny. 

Pokud budete v roli chodce poškozeného autonehodou, neprodleně na místo přivolejte policii. Pojišťovna vozidla viníka totiž může požadovat předložení rozhodnutí o určení viníka nehody k plnění odškodnění za toto zranění.

Vážnější nehoda je obvykle spojena s trestním řízením

Pokud dojde k autonehodě s vážnějším zraněním chodce, obvykle to znamená trestní stíhání viníka pro ublížení (nebo těžké ublížení) na zdraví z nedbalosti. Poškozený chodec by proto měl být aktivní, a to i z důvodu možného krácení odškodnění, pokud je v trestním řízení odvozeno, že chodec je za nehodu spoluodpovědný. 

V trestním řízení se poškozený chodec může nechat zastoupit zmocněncem, který se následně může za poškozeného účastnit jednotlivých vyšetřovacích úkonů, jako je například prostudování spisu nebo výslech obviněného řidiče.

Odškodnění uplatňujte u pojišťovny viníka

Pokud budete odškodnění chodce po autonehodě řešit, doporučujeme vám jej uplatnit u pojišťovny vozidla viníka nehody z takzvaného povinného ručení. Pokud byste jej uplatňovali u samotného viníka nehody, bude tak jako tak komunikovat se svou pojišťovnou. 

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.