Zdraví

Co je podkožní akné a jak na prevenci?

Pupínky jsou vždy nepříjemné, ale některé formy trudovitosti jsou mnohem horší než běžné „beďary“. Řeč je především o podkožním akné – onemocněním, které postihuje hlubší vrstvy kůže pod povrchovou epidermis. Vyznačuje se zanícenými, hnisem naplněnými uzly či boulemi, jež mohou být extrémně bolestivé a mohou tvořit cysty. Často je způsobeno hormonální nerovnováhou a léčba je proto velmi obtížná.

Koho se podkožní akné týká především?

Podkožní akné se častěji vyskytuje u mladých dospělých a dospívajících a většinou je způsobeno nadměrnou tvorbou hormonů, například během puberty nebo těhotenství. Může být také způsobeno některými léky nebo zvýšenou produkcí mazu v kůži.

Jak se podkožní akné projevuje?

Nejčastějšími příznaky podkožního akné jsou bolestivé hrbolky – noduly a cysty. Tyto hrbolky mohou svědit a mohou být naplněny hnisem. Mohou být také citlivé na dotek a mohou mít červenou nebo fialovou barvu.

Jak podkožní akné efektivně léčit?

Pro léčbu podkožního akné je důležité zjistit a odstranit všechny příčiny. Obvykle se jedná o hormonální nerovnováhu, přílišnou produkci kožního mazu, přítomnost bakterií či odumřelé kožní buňky. Ke zmírnění zánětu a podpoře hojení může být předepsán lokální krém nebo mast. K odstranění případné infekce mohou být předepsána antibiotika. V některých případech jsou nezbytné perorální léky (např. Isotretinoin).

Dlouhodobá léčba se obvykle nese v duchu regulace tvorby kožního mazu, a to lokálními přípravky jako adaptalen, benzynol peroxid, retinoid, antibiotické masti či kyselina azelaová.

Léčbu lze podpořit i vhodně zvolenými kosmetickými přípravky, jako je například dermakosmetika Sébium od Biodermy. Řada obsahuje čistící mycí kostku (pomáhá při každodenním čištění a redukuje tvorbu nadbytečného množství kožního mazu), micelární čistící vodu Sébium H2O, která nevysušuje pleť a produkt Sébium Gel moussant actif pro hloubkové čištění a redukci nedokonalostí.

Dermatologické testování produktů z řady Sébium ukázalo, že díky důkladnému čištění lze snížit výskyt pupínků až od 32 % a černých teček o 17 %.

Důležitá je především prevence

Kromě lékařské léčby je důležité dodržovat správné návyky v péči o pokožku. Patří sem mytí pokožky jemným čisticím prostředkem, vyhýbání se přílišnému drhnutí nebo tření pokožky a používání hydratačních krémů bez obsahu oleje. Stejně tak je důležité vyhýbat se trhání kůže nebo vymačkávání pupínků, protože to může vést k rozvoji zánětu a zhoršení projevů.

Léčba podkožního akné může být obtížná, ale se správným léčebným plánem je možné i těžké příznaky výrazně zmírnit nebo zcela odstranit. Pokud si nevíte rady, poraďte se s dermatologem, který stanoví diagnózu a doporučí vhodný postup.