Novinky

Co je to průmyslový vzor a komu může být prospěšný?

Průmysl je pro celosvětovou ekonomiku doslova základním pilířem, bez kterého by se okamžitě zbortila jako dům karet. Jednotlivé korporátní společnosti, ale i drobné výrobní firmy, tak denně hledají možnosti a cesty, jak se zvýhodnit oproti konkurenci.

Co když se vám ale najednou podaří vyjít na světlo světa s výrobkem, který má nečekaně dobré vlastnosti nebo vzhled? Pak je velkým dilematem kdy s ním vyjít opravdu na světlo, abyste o primát okamžitě také nepřišli. A přesně pro podobné momenty je tady jedna z nejlepších možností průmyslové ochrany – průmyslový vzor.

Proč průmyslový vzor vůbec zřídit?

Průmyslový vzor je pro vás jasnou ochranou toho, že nemůže nikdo jiný používat stejnou schránku výrobku jako ji používáte vy. Příkladem se může stát, že během výrobního procesu zdokonalíte nějaký výrobek natolik, že bude bezkonkurenčně lepší než další výrobky.

Můžete mít ale jisté obavy, že by po uvolnění výrobku na trh přišla vaše konkurence a začala výrobek dělat stejnou metodou, nebo dokonce zakládala vylepšení na vašem výrobků. Zatím co když máte registrovaný průmyslový vzor, tak se vás to rozhodně netýká. V ten moment je vše o výrobku vaším výlučným vlastnictvím, které nemůže nikdo jiný zneužít.

Možnost široké ochrany vašich výrobků

Jednou z největších výhod průmyslového vzoru je, že nemusí být platný pouze v rámci jednoho jediného státu. Stejně tak nemusíte v žádném případě registrovat například deset různých výrobků, pokud vyrábíte stejný produkt například ve více barvách či velikostech. Ochránit průmyslový design můžete pomocí jediné smlouvy ve více než padesáti zemích světa.

Největší výhody, které průmyslové vzory přinášejí

K tomu, aby je lidé registrovali pochopitelně vede dost dlouhý výčet jejich zásadních výhod. Mezi ty největší pochopitelně patří již zmíněná exklusivita, která brání vaší konkurenci kopírovat vaše výrobky a nápady. Mimo toho ale můžete průmyslové vzory využít jako obchodní arsenál, protože nic nebrání tomu, abyste s nimi obchodovali v rámci poskytnutí průmyslového vzoru k licencované výrobě podle platných pravidel ve vámi zřízené smlouvě.