Novinky

Duše je nesmrtelná potvrdili vědci

Co se děje s naší duší v momentě kdy zemřeme? Tato otázka trápí lidstvo od momentu, kdy vzniklo. Nalézt na ní odpověď však bylo až doposud nemožné. Nyní však přišli dva vědci, kteří tvrdí, že odpověď přeci jen nalezli.

Dva přední světoví vědci se domnívají, že se dopátrali odpovědi na otázku, co se děje s naší duší po smrti. Americký fyzik doktor Stuart Hameroff a britský matematik sir Roger Penrose tvrdí, že mozek je jakýmsi biologickým počítačem a naše vědomí je hlavním programem, který v něm běží. A právě tento program, nebo-li duše, chcete-li nepřestane běžet ani poté, co naše tělo zemře.

Tento závěr přinesla kvantová studie vědomí, na které vědci pracují od roku 1996. Podle této studie se duše ukrývá ve vláknitých strukturách mozkových buněk, které se nazývají mikrotubuly. V momentě, kdy člověk vstoupí do stavu, kterou nazýváme klinická smrt ztratí mikrotubuly svůj kvantový stav, ale zároveň neustále zachovávají informaci, která je v nich uložena. Po smrti člověka se tak tyto informace neztrácí, ale přecházejí do vesmíru.

Řekněme, že srdce přestane bít, krev přestane proudit; mikrotubuly ztratí svůj kvantový stav. Kvantová informace uvnitř mikrotubul nebude zničena, nelze ji zničit, pouze se rozšíří a rozptýlí do vesmíru jako celku. Pokud je pacient resuscitován, oživen, vrátí se tato kvantová informace zpět do mikrotubul, načež pacient řekne: ‚Měl jsem prožitek blízké smrti.‘ Pokud se nepodaří pacienta oživit a zemře, je pravděpodobné, že tato kvantová informace může existovat mimo tělo, možná i nekonečně dlouho jako duše,“ řekl doktor Hameroff v dokumentu televizní stanice Science Channel.

Možná vám to přijde jako zcestné, ale tito pánové vědí o čem mluví. Sir Roger Penrose je profesorem matematiky na Oxfordu a spolupracoval například s Hawkingem. Hameroff je zase profesorem na univerzitě v Arizoně a nejvíce se proslavil právě studiemi o našem vědomí.