Zdraví

Jak otěhotnět s pomocí?

Pokud již delší dobu doufáte, že otěhotníte, možná se divíte, proč vytoužené dvě čárky na testu se stále neobjevují a začnete pochybovat o své plodnosti. Některé faktory mohou být mimo vaši kontrolu, například zdravotní problémy, které ovlivňují schopnost otěhotnět. Ale vaše volba životního stylu má také vliv na vaši plodnost.

Co je to ženská plodnost?

Ženská plodnost je schopnost ženy porodit biologické dítě. Vy i váš partner byste měli začít pochybovat o své plodnosti, pokud se snažíte o potomka více než rok, nebo více než šest měsíců je vám více než 35 let.

Co můžete udělat pro podporu ženské plodnosti?

Ačkoliv to pravděpodobně slyšíte neustále, věřte, že zdravý životní styl má vliv na fungování celého organismu a plodnost není žádnou výjimkou.

  • Udržujte zdravou váhu. Nadváha nebo výrazně podváha mohou bránit normální ovulaci.
  • Zabraňte pohlavně přenosným infekcím. Infekce, jako je chlamydie a kapavka, jsou pro ženy hlavní příčinou neplodnosti.
  • Pokud je to možné, vyhněte se noční směně. Pravidelná práce noční směny by vás mohla vystavit vyššímu riziku neplodnosti, pravděpodobně ovlivněním produkce hormonů. Pokud pracujete na noční směně, mějte dostatek spánku, když nepracujete.
  • Zatímco stres vás nezabrání v otěhotnění, zvažte pokus o minimalizaci stresu a procvičování zdravých metod zvládání – jako jsou relaxační techniky -, když se snažíte otěhotnět.

Co je mimo limit?

  • Nekuřte. Užívání tabáku je spojeno s nižší plodností. Kouřením stárnou vaše vaječníky a předčasně vyčerpává vajíčka. Pokud kouříte, požádejte svého poskytovatele zdravotní péče, aby vám pomohl přestat.
  • Omezte množství alkoholu, který pijete. Silné pití je spojeno se zvýšeným rizikem poruch ovulace. Pokud chcete otěhotnět, zvažte úplné vyhýbání se alkoholu. Abstinence při početí a během těhotenství se obecně doporučuje, protože nebyla stanovena bezpečná úroveň konzumace alkoholu v plodu.
  • Omezte kofein. Nezdá se, že by ženská plodnost byla ovlivněna příjmem kofeinu pod 200 miligramů denně. Zvažte omezení příjmu kofeinu na jeden nebo dva šálky kávy denně.
  • Dávejte pozor na nadměrné cvičení. Příliš silná fyzická aktivita může inhibovat ovulaci a snížit produkci hormonu progesteronu. Pokud máte zdravou váhu a uvažujete o brzkém otěhotnění, zvažte omezení intenzivní fyzické aktivity na méně než pět hodin týdně.
  • Vyvarujte se působení toxinů. Znečištění životního prostředí a toxiny – jako jsou pesticidy, rozpouštědla pro chemické čištění a olovo – mohou nepříznivě ovlivnit plodnost.