Novinky

Jak prát záclony? Vyzkoušejte trik s inkoustem

Nové záclony jsou splněným snem. Kéž by takto zůstaly po celou dobu, kdy je máme v ostrém provozu domácnosti. Když se ale naučíte užitečné tipy, vždy budete vědět, jak na to.

Kvalitní garnýže i záclony jsou základ

Pořizovat si záclony do bytu znamená přivítat trvalou hodnotu. Proto vždy vybírejte u obchodů, které se na záclony specializují a dokáží vám nejen poradit, ale také nabídnout optimální kvalitu výrobku. Ujistěte se také, zda doma máte kvalitní kovové garnýže. Právě tento prvek dokáže výrazně ovlivnit podobu i trvanlivost záclon. Nekvalitní plastové garnýže, které se pod tíhou záclony prověsí, přímo ohrožují strukturu vlákna i jeho odolnost. Kvalitu stačí koupit jednou, poté již jen slouží.

Praní pouze v pracím sáčku?

Mnohé domácnosti stále dělají základní chybu v péči o záclony. Perou je v běžném režimu, jako by se jednalo o naprosto klasické kusy oděvů nebo domácích textilií. To je ale velká chyba. Záclony mají velmi jemnou strukturu a jakýkoliv předmět, který se zachytil v bubnu pračky, je může nenávratně poškodit. Někdy i samotný buben představuje vážnou hrozbu pro jemný textil.

Proto byste měli záclonu vždy uložit do pracího sáčku, který bude možno pevně zavřít. Může se jednat také o obyčejný povlak od polštáře. Do něj záclonu uzavřete a pusťte vhodný program.

Jaký zvolit program

Když si pročtete informace od výrobce pračky, naleznete program vhodný pro jemné prádlo. Nabízí nejen nízkou teplotu, ale také velmi malé otáčky. Výrobce záclon mnohdy uvádí, že byste měli volit pouze šetrné praní. Správný program vám umožní zachovat přidanou hodnotu vašich záclon po dlouhý čas.

Trik s inkoustem v dnešní době? Můžete to vyzkoušet

V dřívější době hospodyně do prací směsi na záclony přidávaly několik kapek modrého inkoustu. Jedná se o přirozený optický zesvětlovač. Bílé záclony vypadají naprosto vybělené, sněhobílé. Schválně – můžete to zkusit i vy.

Správné praní prodlouží životnost záclon.