Novinky

Jak to bude letos s cenou vody? Kupodivu nás nezruinuje!

Nový rok vždy přináší celou řadu změn. Ani letos tomu není jinak. Letos jsme zaregistrovali zatím jenom samé pozitivní změny. Zvýšilo se nemocenské, zavedla se otcovská poporodní péče, zanedlouho přijde v platnosti dlouhodobé ošetřovné. Některé úseky dálnic jsou nově bez poplatků, zavedly se elektronické recepty a taky se zjistilo, že letos nás voda nezruinuje.

Lidé se každým novým rokem bojí toho, že se budou zálohy na vodu, plyn či elektřinu zvyšovat. Naštěstí letos se nám to vyhne – zvyšovat se ceny vody, plynu či elektřiny sice budou, ale nebude se jednat o závratné zvyšování cen, které by nás mohlo zruinovat.

Pojďme se podívat třeba na takovou vodu.

Průměrná výše vodného a stočného se zvýší o dvě koruny

Například takový průměrná výše vodného a stočného včetně daně se zvýší o dvě koruny. Z 86 korun za metr krychlový se tak částka zvýší na 88 korun za metr krychlový. Oproti loňskému zvyšování plateb za pitnou či užitkovou vodu jsme na tom lépe – ceny porostou o méně jak tři procenta, což není špatné.

Podle všeho by tento výdaj neměl nijak zatížit domácnosti. V konečném výsledku by se mělo jednat o navýšení maximálně o pár stovek korun ročně.

Konkrétní zvyšování si zjistěte u svého dodavatele

Ovšem opět platí, že ceny se liší na základě vašeho dodavatele. Ceny a jejich další vývoj má stanovené každá vodohospodářská firma jinak, ceny se taky liší v jednotlivých regionech. Je dost možné, že v mnoha obcích či městech ke zdražování vůbec nedojde, na mnohých místech České republiky ale může dojít k trochu většímu zvyšování cen vodného a stočného.

Například v Praze narostou ceny vodného a stočného o více jak dvě procenta, v Plzni či v Brně nedojde k žádnému zdražování. Nejvíce si přihorší město Jihlava, kde se má zvyšovat cena za vodné a stočné o více jak dvě a půl procenta.