Novinky

Jak uchytit záclony? Možností je hned několik

Přemýšlíte nad tím, jak uchytit záclony na okno? Chcete mít krásně útulnou domácnost, proto jste si zakoupili záclony z dekoračních látek, které chcete k oknu “přidělat”? Možností máte v tomto případě mnoho. Buď si můžete vybrat z široké škály garnýží, které uchytí nejen lehké záclony, ale také těžší závěsy, nebo se nabízí takzvané kolejničky. Pro co se rozhodnete vy?

Co jsou to kolejničky?

Nejdříve se pozastavme u zmiňovaných kolejniček. Jedná se o jednu alternativu toho, jak přichytit záclony k oknu. Kolejničky jsou zpravidla umělohmotné v plastovém pásu, ale je pravdou, že dnes už narazíte také na kovovou nebo dřevotřískovou variantu.

Kolejničky se instalují především do místností, které mají nízký strop. Hezky pokrývají rohy místnosti a také do nich zapadají (zpravidla mívají bílou barvu, tudíž splývají se stejně zbarveným stropem).

Druhy garnýží

Pokud kolejničky nejsou nic pro vás, pakliže vám nevyhovují, možností jsou také garnýže. V současné době existuje hned několik druhů garnýží, z nichž si můžete vybírat. Asi nejoblíbenějším druhem jsou kovové garnýže, které jsou materiálově velice stabilní. Je však pravdou, že i tento materiál (stejně jako ostatní materiály, z nichž jsou garnýže vyrobeny) se může časem prověsit. U kovových garnýží se to však stane daleko později.

Do přírodně zařízených interiérů se hodí spíše dřevěné garnýže, které jsou velmi krásné hlavně díky svému zdobení, jež často mají. Hodí se zejména na širší okna, ale je důležité dbát na to, aby držáky nebyly příliš daleko od sebe.

A pak také existují kolejnicové garnýže, které místo klasických kulatých či hranatých tyčí mají uvnitř sebe zabudované kolejničky. Uvnitř jsou schované malé vozíčky s kolečky, na které se poté připíná záclona nebo závěs.