Novinky

Jak v minulosti vypadaly římské zahrady?

Římské zahrady mají svá specifika. Zjistěte, co pro ně bylo charakteristické z hlediska architektury a jaké okrasné stromy a plodiny Římané nejčastěji pěstovali.

Co bylo pro římské zahrady charakteristické

Římané v minulosti poměrně striktně rozlišovali vyloženě zeleninové a užitkové zahrady od rozlehlých parků a okrasných zahrad. Tyto rozdíly se přitom týkaly zejména stylu jednotlivých zahrad, jejich umístění a skladby.

Nejznámější římské zahrady jsou charakteristické svým pravidelným geometrickým tvarem. Uprostřed se přitom velmi často nacházel impozantní vodotrysk nebo kašna. Dlážděné cesty poté bývaly hojně lemovány krásnými květinovými záhony.

TIP: Pořiďte si zajímavé stromy do okrasné zahrady a vytvořte si svoji vlastní oázu klidu a pohody.

Římané milovali pěstování květin

V římských zahradách byla zpočátku výsadba okrasných květin poměrně vzácná. Postupem času se ale u Římanů probudila obrovská vášeň pro jejich pěstování. V zahradách se proto lidé mohli setkat zejména s růžemi, hyacinty, liliemi nebo třeba karafiáty.

Římané rovněž hojně pěstovali ovoce. Jednalo se zejména o jablka, hrušky, nektarinky nebo nejrůznější druhy švestek. Své zastoupení zde samozřejmě mělo i hroznové víno, u kterého Římané znali nespočet odrůd. Z hlediska zeleniny se Římané často pouštěli do pěstování fenyklu, šťovíku, zelí, fazolí nebo třeba tuřínu.

A zmínit samozřejmě musíme i jednotlivé okrasné stromy, které byly v zahradách k vidění. Římané si oblíbili zejména pomerančovníky, citroníky, olivovníky a vavříny. Často se ale v zahradách objevovaly také cypřiše, myrty a fíkovníky.

Zahrady ohraničoval živý plot

Římané rovněž používali živý plot k ohraničení svých zahrad a vinic. Pro samotnou tvorbu živého plotu přitom nejčastěji využívali duby.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.