Změnil se vám vkus a zatoužili jste po jistých změnách v interiéru? Pokud se plánované úpravy týkají nové výmalby – a budou se přemalovávat tmavší plochy bílou – může se stát, že se objeví určité komplikace. Naštěstí jim snadno předejdete dodržením několika základních pravidel.
Dejte si záležet na výběru barvy
Výsledek vašeho snažení ovlivní jak technika, tak kvalita použité bílé barvy. Proto ji nekupujte ve shonu, ale naopak si dejte záležet na tom, aby nabídla dostatečné krytí. Zároveň počítejte s tím, že se při malování tmavého povrchu nevyhnete dvěma vrstvám. Malíři Olomouc z řemeslnického cechu Ekomplex však podotýkají, že v případě vhodně zvoleného nátěru nebývá třetí vrstva zapotřebí.
Podstatný je také výběr válečku. Možná vám nějaký zbyl z minula – raději však použijte nový, a to s takovou strukturou, která odpovídá danému druhu barvy.
Jak si poradit s malováním?
Při překrývání tmavších ploch bílým nátěrem je rozumné začít speciálním podkladovým nátěrem, který zlepší krytí a přilnavost dalšího nátěru. Navíc díky němu bílá lépe vynikne.
Šmouhám se vyhnete tak, že před samotným malováním důsledně očistíte povrch. Potíže způsobují především plísně, houby a nejrůznější nečistoty. Zbavte se jich pomocí správného přípravku (na plísně použijte fungicidní).
Bílá barva je náchylnější na znečištění než ostatní tóny, a proto si musíte hlídat čistotu stěn i během malování. Nanesený nátěr může znečistit prach, pavučina i menší drobky odlupujícího se starého nátěru.
S velmi užitečným tipem pak přichází malíři Zlín. Spousta lidí má stále ve zvyku ředit barvu vodou, což je v případě vodou ředitelné barvy v pořádku – vody však nesmí být příliš, protože by nátěr ztratil krycí schopnosti. Obvykle se výrazněji ředí jen kvůli napuštění podkladu.