Novinky

Jsou progresivní webové aplikace budoucnost?

Progresivní webové aplikace jsou čím dál rozšířenější. Dokáží totiž nahradit klasické nativní aplikace a nabídnout celou řadu výhod.

Už jste slyšeli pojem progresivní webové aplikace? Kdo se v oboru vývoje webů pohybuje, určitě už dobře ví, co to znamená. Pokud i vás zajímá, o co vlastně jde, tak vám to vysvětlíme v následujících řádcích.

Co je to progresivní webová aplikace

PWA (Progresivní Webová Aplikace) jednoduše znamená to, že namísto obyčejných webových stránek dostanete regulérní aplikaci. S něčím podobným jste se už určitě setkali. Na podobném principu fungují například veškeré aplikace od Googlu, ale také Microsoft Office 365.

Největší výhodou takovýchto aplikací je především jejich flexibilita. Nemusíte nic instalovat. Stačí vám pouze připojení k internetu a prohlížeč, který si s jejím otevřením poradí. Odpadají tak problémy v podobě pravidelných aktualizací, stahovaní a splnění požadavků na hardware a operační systém. K takovýmto aplikacím totiž můžete přistupovat kdykoliv a odkudkoliv.

Přechod do internetového prostoru

Vývoj webových aplikací v dnešní době cílí především na mobilní zařízení. Tam sice stále převládají nativní aplikace (stahované), mobilní trh je ale největším konzumentem webového obsahu. Proto se většina provozovatelů a velkých firem snaží nabízet co největší množství obsahu přístupného přímo z webového prohlížeče. Doba tomu napomáhá. Rychlost internetu vzrůstá raketovou rychlostí. To, co jste dřív nemohli ani na špičkovém počítači, dnes snadno spustíte i v prohlížeči.

Doba, kdy budou veškeré (nejen) webové aplikace na míru spouštěny z prohlížečů, se nezadržitelně blíží. Filmy už dávno můžete sledovat přes specializované weby v prohlížeči, hry se do toho světa postupně noří také. Nyní stačí udělat poslední krok a převést i mobilní a desktopové aplikace do webového prostoru. A myslíme si, že už to dlouho trvat nebude.