Bydlení

Roubenka může stát dlouhé roky. Pozor však na faktory ovlivňující její životnost

Dřevostavby na klíč jsou v současné době opravdu velkým hitem. A nemůžeme se tomu divit, vždyť bylo prokázané, že přírodní materiály mají pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví člověka. Jinými slovy, pokud budete bydlet v takové krásné moderní roubence, budete se mít naprosto skvěle a nebudou na vás moct žádné deprese, úzkost ani sebemenší nachlazení. Navíc v posledních letech stále více lidí přitakává tomu názoru, že roubenky jsou jednou z nejlepších životních investic vůbec. Jedná se o ekologické bydlení, které na vašem pozemku může stát i dlouhé roky. Tedy pokud si budete vědomi faktorů, jež životnost dřevěné roubenky mohou do značné míry ovlivnit.

Obecně lze říct, že na životnost roubenky má vliv nejen pozemek, na kterém sídlí, ale také orientace domu. Během stavby je však důležité ohlídat si ještě několik dalších věcí, a to:

Dlouhodobou vlhkost

I když dřevo zdatně odolává vlhkosti a uvnitř interiéru se díky mnoha úsporným opatřením udržuje přijatelná vlhkost, přesto bychom se dlouhodobé vlhkosti měli vyvarovat. Nejlepší prevencí proti dlouhodobé vlhkosti, která poté stojí za vznikem nebezpečných a zdraví škodlivých plísní, je stavba z takzvaného vysušeného dřeva. Ideální je pak chránit dřevostavbu i konstrukčně před dešťovou vodou a také před vlhkostí vzlínající se ze země.

Pozor na sluneční paprsky

Dalším faktorem, který ovlivňuje životnost roubenky, jsou také sluneční paprsky. Naštěstí se proti slunci umí dřevo naprosto přirozeně bránit – vytváří si takzvanou patinu. Je však dobré přidat na ochraně, a to tak, že svou dřevostavbu potřeme ochrannými nátěry.

Jak využijete vnitřní prostory?

Jen hrstka lidí si uvědomuje, že na životnost moderní roubenky může mít vliv i zařízení interiéru. Pozor byste si měli dát na příliš vlhká zařízení – třeba takovou fontánu si domů zkrátka neinstalujte. Také masiv neobkládejte neprodyšnými materiály.