Bydlení

Kdy je potřeba zavolat na pomoc statika?

Rozhodli jste se pustit do výstavby nemovitosti, bourání starého domu nebo do rekonstrukce stávajícího bydlení? Pokud se ve zdech, případně na stropě objevují trhliny, které nejsou zrovna dobrým znamením, povoláváme do akce takzvaného statika – člověka, jenž nám jasně a stručně řekne, v jakém stavu je konstrukce celého domu. A díky němu nejen, že neuděláme chybu, ale také se nepustíme do činnosti, která by například neměla smysl a byla by příliš drahá.

Statik poskytuje řešení problému

Statik rozhodně není jen někým, kdo vám přijde říct svůj pohled na věc. Je to ale také člověk, který poskytuje řešení problému formou důležité projektové dokumentace. A právě řešení je to, co vás bude zajímat, pokud se ve zdech například objeví trhliny příliš velké, s nimiž se už nevyplácí dlouho otálet a kvůli kterým je zásah nutný.

Navíc statik vám také může prozradit, co za trhlinami vlastně stojí. Zatímco někdy přijde na to, že na vině jsou výkopové práce probíhající v těsné blízkosti nemovitosti, jindy se zase přikloní například k tomu, že jsou porušeny základy či došlo ke špatné opravě krovu. Jak jsme již psali, není to jen rádce, ale všechny své zjištěné skutečnosti podloží vypracovanou dokumentací, podle které pak stavaři postupují při výstavbě nebo rekonstrukci.

Pozvěte si statika i před prodejem nemovitosti

Prací statika je tedy vyhodnotit stav konstrukce a doporučit člověku, co dělat v případě, že je konstrukce nemovitosti značně poškozená. Jeho názor vás bude zajímat, jak ostatně bylo řečeno, například v případě, že dům stavíte, rekonstruujete, případně bouráte, abyste si byli jistí tím, jakou zeď stačí zbořit, jelikož je opěrnou. Statika si však kromě toho také pozvěte i v případě, že dům chcete prodat. Celkový stav se totiž bude odrážet na nabízené ceně, případně sami budete vědět, jestli prodáváte zajíce v pytli nebo nikoliv. Díky názoru a pohledu statika budete moct jednat s kupujícím nebo se zájemcem o koupi na rovinu, což se nakonec pozitivně odrazí na celkovém prodeji.