Zdraví

Mýty a fakta, jež se pojí s kolagenem, nezbytnou bílkovinou našeho těla

V našem těle se nachází celá řada tělu nezbytných látek, které se však bohužel s plynoucími léty vytrácí. Jednou takovou látkou, respektive ve vodě nerozpustnou bílkovinou je kolagen, který je také mezi odborníky i laiky označován za bílkovinu mládí. Jedná se o bílkovinu, která stojí za pružností a pevností naší pokožky. Bohužel se po pětadvacátém roce života začne z těla dostávat pryč, což následovně vede k výskytu vrásek a k povislé kůži. Nedostatek kolagenu může mít také neblahý vliv na vzhled našich vlasů a na jejich stav. Proto je nutné ho začít v době, kdy se z těla vytrácí, doplňovat.

Kolagen je nejen na pleť, ale také na klouby, na podporu růstu vlasů či na kruhy pod očima. Je to opravdu nezbytná bílkovina, která se však z těla vytrácí, jak již bylo zmíněno. Podle odborníků přicházíme o jedno procento kolagenu ročně po pětadvacátém až třicátém roce života. Pokud se však navíc stravujeme nezdravě, pokud do toho kouříme či ve velké míře pijeme alkohol, kolagen může z těla utíkat daleko větší rychlostí, může se ztrácet rychlejším tempem.

To je opravdu holý fakt. Zmiňme si však mýty, které se s kolagenem pojí.

Aby došlo k doplnění kolagenu, potřebuju jen pestrou stravu bohatou na bílkoviny

To si celá řada lidí myslí, ale není tomu tak. Pokud chcete do svého těla dostatek kolagen, strava bohatá na bílkoviny opravdu nestačí. Mnohdy kolagen ze stravy tělem jen projde, aniž by organismus z něj cokoliv vytěžil. Ideální jsou proto elixíry mládí nebo doplňky stravy.

Mezi jednotlivými kolageny není rozdíl

To je bohužel mýtus, který opět koluje mezi lidmi. Aktuálně existuje rovnou několik kolagenů, kdy každý funguje krapet jinak. Existují například čtyři druhy živočišných kolagenů, kdy každý obsahuje jiný typ kolagenu, což znamená, že každý funguje trochu jinak. Vhodný je i rybí kolagen, který organismus dobře vstřebává. Novinkou jsou kolagenové koktejly, které obsahují i řadu dalších účinných látek, které třeba hydratují pokožku, zpomaluje stárnutí a působí proti vráskám. Jeden z takových koktejlu najdeme třeba na raysofbeauty.com, který díky českému zastoupení má v ČR velký potenciál.