Novinky Technologie Zahraničí

Nová vertikální farma ve Spojeném království využívá sluneční světlo

Vertikální farmy se ve světě používají stále častěji, protože umožní velmi efektivně pěstovat ovoce, zeleninu i bylinky. Jejich hlavní přednost je skutečnost, že nejsou náročné na místo. Většina vertikálních farem však využívá umělé LED osvětlení, které zvyšuje spotřebu elektřiny a tím i emise oxidu uhličitého. Ve Spojeném království vznikla nová farma od společnosti Shockingly Fresh, která využívá přirozené sluneční záření.

Efektivní vertikální farma, která nepoužívá umělé světlo

Společnost Shockingly Fresh postavila velký skleník v Offenhamu, Worcestershire. Vertikálním způsobem zde pěstuje miliony kusů listové zeleniny, která následně putuje do supermarketů. Její model využívá mnohem méně vody a přináší mnohonásobně větší produkci rostlin, než kdyby se zelenina pěstovala na poli. Nepoužívá se zde umělé vytápění ani umělé světlo, používá se pouze sluneční světlo.

Nick Green, ředitel vývoje společnosti Shockingly Fresh, uvedl pro The Guardian: „Na této první farmě vyroste ročně asi 2 miliony kusů listové zeleniny – přibližně čtyřnásobek výnosu, který bychom očekávali na pozemku této velikosti.“

Produkce zeleniny je zcela přirozená

Produkce zeleniny je přirozená, během chladnějších měsíců je zcela méně slunečního svitu a tím pádem se pěstuje méně plodin. Dokonce i jahody lze pěstovat v chladnějším období.

Green řekl: „Produkce není zcela lineární, jak by tomu bylo na plně osvětlené vertikální farmě. Ale odpovídáme spotřebnímu vzorci lidí – lidé nejedí v zimě tolik salátu jako v létě.“
„Je to nakonec lepší pro životní prostředí. Nemohu říci, že je uhlíkově neutrální, ale není tak náročný na uhlík, jako by byla vertikální farma s LED,“ řekl Green.

Stále se hledají způsoby, jak pěstovat větší množství plodin za použití menšího množství půdy, vody a pesticidů. Díky tomu není potřeba zabírat tolik přírody pro pěstování plodin. Tato farma má velký úspěch a společnost se rozhodla, že postaví 40 dalších. Další plánovaná farma by se měla stát největší vertikální farmou ve Spojeném království. Podobné projekty znamenají lepší využití plochy pro pěstování a menší zásah pro planetu.