Novinky Zahraničí

Pobřeží Francie je zaplavováno telefony s Garfieldem

Komiks o pruhovaném kocourovi Garfieldovi začal vycházet v roce 1978. V téměř tu samou dobu začal francouzský region Bretaň řešit nezvyklý problém se znečištěním svého pobřeží. Na to se totiž pravidelně již 30 let vyplavují telefony ve tvaru tohoto populárního kocoura.

Záhadné telefony

Místní telefony se na plážích staly velkým hitem a zároveň smutným důkazem znečištění oceánu. Nikdo nikdy nevěděl, odkud se telefony berou, tedy téměř nikdo. Až před několika týdny pomohl tuto záhadu objasnit jeden z místních obyvatel. Ten zaznamenal, že se tématu opět věnovala francouzská média.

Kontaktoval ochránce přírody, kterým prozradil, že kdysi v mládí objevily se svým bratrem jeskyni, ve které se nacházel starý kontejner. Ten se tam nejspíše dostal během silné bouře, která oblasti zasáhla v 80. letech poté, co se uvolnil z lodi při plavbě kolem pobřeží.

Tajemná jeskyně

Ochránci se tedy do jeskyně vydali a kontejner zde skutečně našli a skutečně kolem něj leželo celé množství oranžových telefonů, které v průběhu let voda postupně vyplavovala na plážích. Tím byla vyřešena záhada, která však upozorňuje na to, že se každým rokem dostává do oceánů takovýmto způsobem až 1500 přepravních kontejnerů. Ty poté výrazným způsobem přispívají k znečišťování oceánu i pláží.