Bydlení

Tipy, jak vybrat správnou stojací lampu

Stojací lampy patří mezi osvědčené způsoby, jak podtrhnout styl a světlo kterékoli místnosti v domácnosti. Vzhledem k neuvěřitelně pestré nabídce svítidel však může být obtížné zjistit, která lampa je pro dané místo ta pravá. V tomto článku najdete několik tipů, díky kterým vyberete ideální stojací lampu pro svůj domov mnohem snáz.

Ani velká, ani malá

Nejprve zvažte velikost lampy. Potřebujete svítidlo, které odpovídá velikosti místnosti, v níž bude umístěno. Pokud máte malou místnost, bude pro vás lepší zvolit drobnější stolní lampu. Na druhou stranu – pokud hledáte svítidlo pro velkou místnost, raději zvolte větší lampu s větším stínidlem. Příliš malá lampa by v takovém prostoru působila komicky.

Design

Zamyslete se nad vzhledem lampy. Přirozeně chcete, aby ladila s celkovým designovým motivem interiéru. Vybírejte proto designové lampy s ohledem na stávající doplňky a zařízení. Zároveň přihlédněte k již použitým materiálům a preferujte svítidlo ve stejném či podobném stylu. Chcete-li dosáhnout moderního vzhledu, zkuste elegantní kovovou lampu s bílým stínidlem. V tradičně laděném interiéru zase uspějete s ozdobnou lampou s výrazným vzorovaným stínidlem.

Dle tvaru se stojací lampy dělí na trojnožky, obloukové a rovné lampy. Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte si pořídit designové stolní lampy ve stejném stylu.

Typ světelného zdroje

Nezapomeňte ani na žárovku. Ujistěte se, že zvolený zdroj světla nabízí optimální příkon, tedy dostatečnou svítivost vzhledem k velikosti plochy, kterou potřebujete osvětlit. Pokud lampu umístíte do malé místnosti, postačí vám žárovka s nižším příkonem. Ve větší místnosti budete potřebovat silnější žárovku.

Jak vidíte, výběr správné stojací lampy nemusí být složitý. Díky výše uvedeným tipům najdete ideální lampu pro svůj domov během chvilky.