Novinky

Umělé nástrahy na dravce

Umělé nástrahy na dravce slouží k přelstění dravých ryb rybolovnou technikou přívlač. Existují různé umělé nástrahy, nejznámější ale jsou woblery, gumové nástrahy s ocáskem ve tvaru kopýtka nebo twisterovým ocáskem, rotační třpytky a planadvky. Další umělé nástrahy jako jsou cíkády, tailspinnery, chatterbaity a spinnerbaity jsou už pro některé rybáře méně známé, ale nejsou o nic méně úspěšné.

Ty známější si představíme:

Woblery

  • Wobler je tvrdá, dřevěná nebo plastová nástraha, které imituje prchající rybku. Za chodem této umělé nástrahy stojí plastová lopatka, která je většinou umístěna v hlavové části wobleru. Její velikost a náklon také určuje, v jaké hloubce bude umělá nástraha pracovat. Vodit se dá několika způsoby. Klasickým přitahováním, kde nástrahu nijak navíc neoživujete. Twitchováním, kde nástrahu oživujete ještě cukáním špičkou prutu. Jerkováním, tyto woblery většinou ani lopatku nemají a oživujete jej tak, že cuknete prutem a dovinete vlasec a tento postup stále okpakujete. Trollováním, v tomto případě táhnete wobler dále za lodí a využíváte pohybu lodi.

Gumové nástrahy

  • Kopýtko, twister nebo smáček se řadí mezi umělé nástrahy vyrobené z gumy. Tyto nástrahy jsou velmi oblíbené a to nejen kvůli ceně, ale i díky výsledkům, které rybářovi přináší. 
  • Kopýtko – Tato umělá nástraha získala svůj název podle tvaru ocásku, který vypadá jako kopýtko. Nejvíce osvědčený styl vedení u těchto nástrah je tzv. jigování, kdy nástrahu napíchnutou na jigovou hlavičku necháte propadnout až na dno a poté krátkými přískoky, které vytváříte 2-3 rychlými otočkami kličkou navijáku skáčete po dně. Nebo můžete vláčet ve sloupci s občasnou pauzou v navíjení nebo pocuknutím prutu.
  • Twister – Umělá nástraha s plochým a stočeným ocáskem, která vytváří jemné vibrace, které se hodí spíše v zimních měsících, kdy už ryba tolik na vibrace nereaguje. S twisterem se chytá stejně jako s kopýtkem.
  • Smáček – Smáček má specifický ocásek, který vypadá jako jazyk hada. Klasická vidlička u této umělé nástrahy tak vydává opravdu jemné vibrace do vody. Je to výborná nástraha při lovu na Drop-Shot.

Rotační třpytky

  • Rotační třpytka je jedna z nejvíce klasických umělých nástrah, kterou najdete ve všech rybářských potřebách. Jedná se o plíšek ve tvaru kapky nebo vrbového lístku, který je pohyblivě připevněn k osičce. Díky tomu se plíšek při přitahování roztočí okolo osičky a připomíná tak dravcům vodní hmyz.

Plandavky

  • Plandavka je asi ještě klasičtější umělá nástraha na dravce než “rotačka”. Plandavka se skládá z kousku plechu v různých tvarech. V přední části je vyvrtaná dírka pro nastražení na prut a na druhém konci plandavky najdeme trojháček. Jednoduchá, ale velmi účinná nástraha.