Novinky

Vše co jste nevěděli o petrolejových lampách

Petrolejové lampy jsou právem považovány za předchůdce elektrického osvětlení. Možná i vy máte ještě tato svítidla na své chatě či chalupě. Víte ale, na jakém principu petrolejové osvětlení funguje? A kdo stojí za jeho vznikem?

Petrolejové lampě se přezdívá petrolejka

Jako petrolejová lampa se označuje svítidlo, které funguje na principu spalování petroleje. V tomto palivu se nachází chemická energie, která se prostřednictvím hoření uvolňuje a následně se přeměňuje na tepelnou a světelnou energii. Plamen z petrolejky obsahuje velké množství uhlíkových částic. A právě ty jsou zdrojem světla.

S vynálezem petrolejové lampy je spojován polský chemik Ignacy Łukasiewicz. Postupem času však svítidla prošla určitým vývojem.

Petrolejová lampa se skládá z několika částí

Tradiční petrolejové lampy bývají složené hned z několika částí. Jedná se v prvé řadě o nádrž na petrolej a samotný knot. Tato dvojice je doplněna skleněným cylindrem a někdy bývají přítomny i určité okrasné části. 

Kde se petrolejky nejčastěji používaly?

Dříve než světlo světa spatřily petrolejové lampy, používaly se lampy olejové, případně svíčky. Vůbec první použití petroleje k osvětlování prostoru se pravděpodobně datuje k roku 1819. Právě tehdy se totiž petrolej využíval k osvětlování dolů v tehdejší rakouské Haliči. 

 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.