Země, kde se zbytečně nespěchá a lidé si umí užívat života. Jistě, středomořské prostředí je hodně inspirující i pro naše zeměpisné šířky, ale bohužel, zákon schválnosti velí, že nemáme až takovou porci slunce. Pokud jste někdy byli v Hispánii na dovolené, musíte uznat, že tento kraj světa se stvořiteli nebo přírodě skutečně povedl. A kam se vlastně můžeme podívat? Nabízí se hned několik zajímavých lokalit, tak si je pojďme trochu blíže představit…
Co region, to opravdová perla
Dnešní Španělsko v sobě skrývá maurské dědictví, ale nezapomíná jistě ani na koloniální věk, jenž znamenal opravdový rozkvět, než zlato z amerických dolů začalo mít pro objevitele hořkou pachuť. Nejsou to jen nížiny, pláže a místa zalitá sluncem, ale třeba také horské masivy, které táhnou do Hispánie tisíce turistů. Mulhacén nebo Monte Perdido se prakticky vyrovnají svou nadmořskou výškou vrcholkům Alp a hravě předčí české či slovenské jedničky.
Madrid je hlavním městem, to je sice pravda – ale nebylo tomu tak vždy. V dnešní době přitom zažívá velký rozkvět a vychutnat si můžete nejen šest tisíc malířských pláten první kategorie v Museo del Prado, ale také proslulý Palacio Real. A tím zdaleka ještě nekončíme, metropole Španělska má za sebou více než tisíc let, a i když ji formálně založili Maurové, najdete tu v dnešní době už mnohem více křesťanských odkazů. A mimo jiné také pořádnou porci zeleně v parku Buen Retiro. Teď už je jenom otázkou, jestli fandíte Atléticu nebo Realu, protože to je pro návštěvníka vážně klíčová otázka.
El Cid aneb seznamte se s Valencií
Udatný rytíř, kterého si vážili Maurové i křesťanští válečníci. El Cid je symbolem Valencie, stejně jako proslulý park Jardines del Turia, jenž se nachází ve vyschlém říčním korytu. V Museo Bellas Artes na vás čekají originály El Greca a dalších velkolepých mistrů. Jistě, Barcelona nebo Sevilla lákají návštěvníky také, ale Valencia má v každém případě své nezaměnitelné kouzlo…