Bydlení

Víte, jak se renovují starožitná svítidla?

Renovace starožitných svítidel symbolizuje náročný a zdlouhavý proces, kterého by se vždy měl chopit odborník. V tomto článku se dozvíte, jak přesně při této aktivitě postupuje Marek Pohunek, pro kterého je renovace starých svítidel obrovskou vášní. 

Nejprve analyzuje materiály a poškození

Ze všeho nejdříve přichází na řadu analýza materiálů, ze kterých je dané starožitné svítidlo vyrobeno. Podle toho se totiž dále určí, jak se bude při renovaci postupovat. Jinou techniku si zaslouží rezavý kovový lustr, a jinou naopak lustr zhotovený ze dřeva. 

Zároveň je potřeba provést analýzu jednotlivých poškození. Lampa nebo lustr se v tomto okamžiku musí prohlédnout a zjistit, jaké konkrétní díly jsou poškozeny a v jaké míře. 

Focení a natáčení videa

Marek Pohunek při své práci svítidlo důkladně nafotí ze všech stran a úhlů a vytvoří i video. Jednak získá materiál zachycující stav před a potom a jednak mu fotky pomohou při následném sestavování svítidla zpět dohromady.

Důkladné rozebrání svítidla

Jakmile je svítidlo zachyceno, je možné přistoupit k samotné demontáži. Pokud daná osoba provádí opravdu důkladnou renovaci, potřebuje svítidlo rozebrat opravdu do posledního šroubku. Zároveň si však při této práci musíte dávat pozor, abyste nic nepoškodili. 

V případě lustru je dále důležité dát si pozor na vytahování staré elektroinstalace. Ve většině případů bývá zteřelá a může se snadno rozpadat v ruce. Obvykle však pomůže napustit rameno lustru nebo lampy trochou oleje. 

Analýza poškození jednotlivých součástek

Nyní přichází na řadu druhá analýza poškození jednotlivých součástek a dílů. Zároveň je nutné zkontrolovat jednotlivé spoje a závity. Ty díly, které jsou neopravitelné, se v této chvíli nahrazují za zcela nové. Jakmile jsou jednotlivé součásti připravené, přistupuje se ještě k renovaci samotného povrchu. A ošetřit je potřeba také jednotlivé díly a součásti z jejich vnitřních stran. 

Opětovné zkompletování

A na závěr již zbývá jen jediné. Zkompletovat svítidlo do původního stavu. Přitom je potřeba dávat si pozor na to, abyste jednotlivé díly nezničili a nepoškrábali. Zbývá už jen závěrečné vyleštění a svítidlo je připraveno. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.