Bydlení

Vybíráme novou televizi

Vánoce se kvapem blíží a mnoho z nás přemýšlí, zda si pod stromeček nenadělí novou televizi. Při jejím výběru je však nutné dbát na klamavé praktiky prodejců. Výběr televize je však poměrně velkou alchymií i sám o sobě. Dnes se v tom pokusíme udělat trochu pořádek.

Velikost
Velikost televize je základem, který byste si měli hned zprvu ujasnit. Velikost televize vybírejte podle velikosti celé místnosti. Obecně platí, že ideální sledovací vzdálenost televize by měla být dvoj, až trojnásobná k velikosti uhlopříčky zařízení. Zároveň také velmi záleží na tom, v jakém rozlišení chce svou TV pořizovat. Naprostým standardem jsou LED technologie, které jsou nejčastěji v dostání v HD a UHD, neboli také 4K kvalitě. K4 oceníte pouze tehdy, pokud si pořizujete televizi větší 120 centimetrů úhlopříčky. Níže tato kvalita ztrácí smysl. Navíc abyste si 4K opravdu vychutnali a poznali rozdíl oproti klasickému HD, museli byste u televize sedět v maximální vzdálenosti 1,5 metru. A když už jsme u té kvalit obrazu, zaměřte se především na televize se 100 Hz zobrazovacím panelem. Rozdíl od 50 Hz určitě poznáte.

tv-1625228_960_720

Smart či klasika?
Smart televize je dnes standardem a díky ní vám může v obývacího pokoje zmizet stolní počítač i věž. Díky ní si totiž můžete přehrát v podstatě jakoukoliv hudbu z internetových webů. Navíc zde můžete cvičit podle videí na internetu, vařit, nebo přímo z internetu pouštět hudbu. Díky integrovanému wifi připojení navíc získáte snadnou cestu, jak přenést obraz z obrazovky vašeho počítače či mobilního telefonu přímo do televizoru.

images-2

Myslete dopředu
Jak jste již možná zaznamenali v roce 2020 by mělo do Česka přijít nové pozemní vysílání televizního signálu, které bude podporováno pouze DBT2 zařízeními. Proto je již nyní vhodné kupovat přístroje s touto funkcí, aby vám za několik let nenastala nutnost kupovat novou televizi jen kvůli absenci schopnosti dekódovat tento typ vysílání.