Zdraví

Vyhněte se vánočnímu přejídání

Nechceme vás nikterak znervózňovat, ale Vánoce se kvapem blíží a s nimi i ten veškerý shon. Pro mnoho lidí Vánoce představují však i další problém a to obrovské množství jídla, které během svátků zkonzumují a kila jdou nahoru. My se dnes podíváme na to, jak s vánočním mlsáním zatočit a naopak svému zdraví co nejvíce prospět.


Tím nejdůležitějším je přistupovat ke všemu s rozmyslem. Hlavně se nestresujte a to neplatí je v oblasti jídla na Vánoce. Psychika totiž člověka ovlivňuje natolik, že poté dělá to, čeho se vlastně nejvíce bál. Stres je energeticky velmi náročný a proto při něm máme potřebu neustále něco jíst. O Vánocích také nadále dodržujte svou pohybovou aktivitu, a to i přesto, že venku nejsou ke cvičení nejlepší podmínky. Zapojit tak můžete nové druhy aktivit jako je běžkování, sjezdové lyžování, bruslení atd.

stazeny-soubor-1

Co se samotného jídelníčku týče, mějte na paměti, že pokud ho opravdu poctivě dodržujete již delší dobu, tak výkyv v podobě pochutnání si na něčem dobrém, vám ve vašem úsilí, nikterak radikálně neublíží. Nic se však nesmí přehánět. Zároveň však také myslete na to, že se mnoho tradičních ingrediencí ať už v cukroví, či dalších vánočních pokrmech, dá nahradit zdravější alternativou.

10571-a-woman-snow-skiing-pv

Zvýšený příjem sacharidů byste měli podpořit dostatečným příjmem tekutin, které tělu pomáhají s jejich trávením. Nejlepší volba pak spočívá v čisté vodě. Nezapomínejte ani na čerstvou zeleninu a ovoce, které je v zimních měsících obzvláště důležité. Svému tělu dodáte dostatek vlákniny, vitamínů, přírodních antioxidantů. Ovoce se zeleninou má také tu výhodu, že je zásadotvorné. Vyhnete se tak překyselení organismu a tím i nepříjemným pocitům, které vyšší příjem, hlavně jednoduchých sacharidů způsobuje. Obojí si tedy dopřávejte ke každému hlavnímu jídlu, i mimo ně.

stazeny-soubor

Pamatujte tedy, že nic se nemá přehánět, ale občas si svému tělu můžete dopřát trochu toho požitku v podobě dobrého kaloričtějšího jídla.