Novinky

Základní pravidla pro chov suchozemských želv

Toužíte po chovu suchozemské želvy? Či jste si ji právě pořídili a hledáte rady, kterými byste se při chovu želvy měli řídit? V tom případě jste tu správně. V dnešním článku se dozvíte hlavní pravidla, kterými byste se při chovu želv měli řídit.

1. Želva pro začátečníky

Pokud si pořizujete svou první želvu, určitě přemýšlíte, jaký druh si vybrat. Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá (Testudo hermanni), želva žlutohnědá (Testudo graeca), želva vroubená (Testudo marginata) a želva čtyřprstá (Testudo horsfieldi).

2. Přeprava želvy

Po pořízení želvy ji přepravujte v neprůhledné krabičce s víkem. Dno vystelte novinami, substrátem či senem. Nevhodné jsou tkaniny, jelikož se malým želvičkám zachycují do drápků. Želva schovaná v tmavé krabičce většinu času převozu prospí. Není vhodné s ní však zbytečně manipulovat a vystavovat ji tak stresu.

3. Připravené terárium

Želvu po přepravě umístěte do nejstudenější části terária a rozsviťte veškeré osvětlení. Nejdříve bude prozkoumávat prostředí. Na nové místo si želva zvyká poměrně dlouho. Její aktivitu korigujete svícením. Doporučujeme ji dát misku s vodou a jídlem na místo, kde ho bude mít stále. U malých želv trvá přibližně půl roku, než se dostanou do plné aktivity a začnou vydatně jíst a růst.

4. Čím želvičku krmit?

V létě doporučujeme listy a květy pampelišky, ibiškové květy, jetel či jitrocel. Vhodné jsou i byliny jako tymián, měsíček, meduňka či levandule pro zpestření jídelníčku. Vyvarujte se šťavelanů, které odvádějí z těla želvy vápník. Želvy potřebují především stravu bohatou na vápník. V zimě krmte čínským zelím či mrkví. Polníčku a rukole se spíše vyhněte, pro krmení je používejte maximálně 1 týdně. Pro přísun vápníku můžete jídlo sypat uhličitanem vápenatým 2-3x týdně. Ovoce želvě dopřejte minimálně.

5. Čemu se vyhnout?

Nekrmte želvu piškoty, masem, tvarohem, vejci, pečivem, popřípadě zbytky z kuchyně. To v žádném případě není vhodné.