Cestování Novinky

Rozdělená Nikósie má jedinečný půvab

Nikósie je hlavním a také největším městem ostrova Kypr, ležícím ve Středozemním moři. V důsledku řecko-turecké války a neschopnosti obou států se rozumně dohodnout, je toto město od roku 1963 rozděleno na jižní řeckou a severní tureckou část a dnes je Nikósie posledním rozděleným hlavním městem na světě.

Obě části jsou odděleny demilitarizovanou zónou spravovanou OSN a hranici lze překračovat na dvou hraničních přechodech, které byly otevřeny až v roce 2008. Před tím nebyla možnost se dostat z jedné části města do druhé. Každá část si udržuje svůj typický ráz, který je dán místními obyvateli, jejich kulturou, architekturou a zvyky.

Co byste neměli minout

nikosiePokud chcete poznat atmosféru, památky a život Nikósie, musíte navštívit obě části města, která je obklopeno benátskými hradbami ze 16. století. Pokud byste se spokojili pouze s řeckou částí, ochudili byste se o řadu památek z jejího severu. Celkově se nejedná o nijak pompézní metropoli, ale každého návštěvníka zaujme množství zdejších pamětihodností. Vynechat byste neměli zejména chrám Agio Jannis, kostel Faneromeni, pomník Svobody nebo Národní archeologické muzeum.

Centrem severní turecké části města je gotická katedrála sv. Sofie z počátku 13. století, která je dnes hlavní kyperskou mešitou. Před ní se na malém náměstíčku nachází i malá městská tržnice. Turistickou atrakcí je hned vedle mešity obnovený Bedesten, čili bazar. Původně to byl byzantský kostel z 12. století, který začali Osmané používat jako tržnici a sýpku na obilí.

Nejkrásnější čtvrtí celého Starého města je Arab-Ahmet. Najdete zde snad všechny druhy řemesel, obchody a výborné levné restaurace. Zvláštnímu zájmu se také těší muzeum Mevlevi Tekke připomínající historii tureckého dervišského řádu a tureckého lidového umění. Nejkrásnější výhled na celé Staré město vám umožní restaurace Roof Garden, umístěná na střeše hotelu Savoy.

Jižní řecká část Nikósie má největší kostel Faneromenis z roku 1872. Naproti stojí muzeum Bank of Cyprus s archeologickými nálezy z mladší doby kamenné až po středověk z ostrova Kypr. K současným zajímavostem patří lázně Omeriye ze 16. století, nyní využívané jako wellness centrum. Za vidění stojí také mešita Omeriye a benátská brána Famagusta Gate. Starobylou atmosférou na vás dýchne městská čtvrť Chrysaliniotissa, kde narazíte u městských hradeb na pestrý trh s ovocem a zeleninou.