Novinky

Závislost na lécích je třeba řešit co nejdříve

Je těžké si přiznat, že se nám v životě vyskytla složitá situace a stali jsme se závislí na chemické látce. Léky jsou v mnoha případech nevinně se tvářící substance, které mají pomáhat. Bohužel ale ne vždy.

Nejtěžší je přiznat si to

Nalít si čistého vína není právě jednoduché. Stále si totiž myslíme, že máme vše pod kontrolou. Marně se domníváme, že závislost na lécích není naše záležitost, a že můžeme kdykoliv přestat. Když se však snažím o týden bez těchto látek, nedaří se nám. Terapie pomáhá řešit složité životní situace také pomoci online nebo anonymních terapií. Vaše jméno nebude nikde figurovat, vaše sociální skupina se o ničem nedozví. A vy se k potížím postavíte hrdě a čelem.

S časem narůstají vedlejší účinky léků

Zatímco při krátkodobém užívání léků pozorujeme úlevu, po několika týdnech se již z našeho návyku stane závislost. Stále máme nový a nový důvod pro to, abychom si léky vzali a snažili se s nimi vyřešit své bolesti, nespavost, nebo náročné období v našem životě. Když ale bereme léky dlouhodobě, výrazně vzrůstá riziko vedlejších účinků.

Podobně jako drogy

Závislost na lécích je obdobná jako závislost drogová. Na první pohled to sice nejde poznat, chemické procesy v našem těle ale hovoří jasně. Je potřeba co nejrychleji zakročit a najít si způsob, jak se se závislostí co nejrychleji rozloučit. Někdy postačí najít přírodní alternativu léků na bolesti nebo nespavost, jako je například CBD. S pomocí terapeuta se vám tak podaří nalézt vhodný terapeutický postup k celkovému zbavení se závislosti.

Čím dříve si přiznáte, že se závislost na lécích týká i vás, tím dříve se vám podaří celkovou situaci vyřešit a vyhnout se tak zdravotním následkům dlouhodobého užívání silných léčiv. Některé terapie přitom lze absolvovat anonymně, nebo také online.