Novinky

Život ve dvou s sebou přináší otázku v oblasti společných financí

Život ve dvou s sebou přináší mnoho kompromisů a společné komunikace, zvlášť tehdy, kdy se jedná o finanční prostředky. Mnohdy se finance dostanou tak hodně do řeči, že se z toho stávají hádky a ty pak vedou k rozchodům a rozvodům. Víte, jak se hádkám vyhnout aneb komunikace o financích nemusí být vždy negativní. Základem je vyjasnění pravidel hned od počátku. Musíte spolu komunikovat, to je pochopitelné, jinak se nikam nevyhnete. Musíte jenom přijít na to, jak komunikaci vést, aby nedocházelo k hádkám.

Komunikace o financích nemusí končit hádkou

Nenechte si zkazit nádherný vztah jenom kvůli financím. Ano, na penězích záleží, ale nikdy by se neměly plést mezi dva lidi. Měsíčně máte na seznamu několik povinných položek a jediným rozumným řešením je spravedlivé rozdělení. Život není pouze o společných výletech, nic nedělání nebo koukání na filmy. Občas je zapotřebí řešit vážná témata a finance k nim bezesporu patří.

Jaké otázky připadají v úvahu?

Nastěhovali jste se do nájmu nebo rovnou do společného bydlení? Tak či tak bude otázka velmi podobná. Buď to budete peníze rozdělovat na nájem nebo hypoteční splátku. S největší pravděpodobností se bude jednat o podobné částky. Dělte se rovným dílem, konec konců bydlíte v bytě nebo rodinném domě společně. Záleží také na tom, kde bydlíte. Je rozdíl bydlet v Praze a Brně, kdy jsou vysoké nájmy a ceny nemovitostí ve srovnání třeba s Ústím nebo Zlínem. Seskupte si vaše příjmy, výdaje, finanční rezervy a plány. Máte vy nebo váš partner či partnerka finanční rezervy? Sepište si je, abyste věděli, zda v případě výpadku budete moct normálně fungovat. Projednat musíte i budoucnost. Chcete dítě? Nebo jste se rovnou rozhodli pro děti?

Jak by mělo vypadat rozdělení finančních prostředků?

Odborníci doporučují oba vaše příjmy spojit a následně je rozdělit do několika částí. Odložte si z obou platů alespoň 10 % bokem. Tato výše bude sloužit jako finanční rezerva. Máte-li možnost, klidně odkládejte jednou tolik. Dalších 25 až 35 % vám spolyká bydlení a investice s ním spojené. O 5 %, tedy celkem 40 vás bude stát jídlo na celý měsíc. Zbylá částka je určená pro zábavu a vaše potřeby.