Novinky

Znáte historii basketbalu?

Basketbal – u nás také známý pod pojmem košíková – sice nepatří mezi tolik oblíbené kolektivní sporty jako je fotbal nebo hokej, přesto si u nás našel tisíce příznivců, kteří se basketbalu věnují amatérsky, ale také profesionálních a skvělých hráčů má Česká republika více než dost (Jiří Zídek, Jiří Veselý, Eva Horáková a mnoho dalších).

Vznik basketbalu

Basketbal vnikl v roce 1891 v Americe a dr. James Naismith byl právě tím člověkem, který vyučoval tělesnou výchovu na obyčejné americké střední škole a je považován za jeho zakladatele. Při nepříznivém počasí trávili studenti volné přestávky v tělocvičně a basketbal jim vymyslel na zahnání nudy. Studenti si hru okamžitě oblíbili a její obliba raketovou rychlostí rostla nejen mezi nimi.

V roce 1932 vznikla Mezinárodní basketbalová federace a od roku 1936 je tento dynamický sport součástí Olympijských her.

V České republice se basketbal začal hrát v roce 1897 a nyní u nás existuje Asociace prvoligových klubů Národní basketbalové ligy – Kooperativa NBL, což je nejvyšší česká soutěž.

Nejznámější na světě je NBA, která je americkou nejvyšší soutěží a v Americe se těší velké oblibě. V NBA hraje také několik českých výborných hráčů.

Odlišná pravidla v minulosti a dnes

Nyní se basketbal jeví jako velmi dynamická a fyzická náročná hra nejen díky hodům na koš, ale také díky pohybům po hřišti s míčem. Ovšem v prvotních původních pravidlech se s míčem po hřišti pohybovat nesmělo. V dnešních pravidlech však již nic takového není.

Cílem hry je získat, co nejvíce bodů. Nejčastější způsob, jak body získat je hodem na koš z blízké nebo střední vzdálenosti, který musí být zavěšen ve výšce 3,05 metrů. Trojkovým obloukem na koš je další způsob, jak získat body. Nejméně častým způsobem, jak získat body je tzv. trestný hod, který hráč hází po faulu při střelbě.