Novinky

5 chyb začínajících chovatelů papoušků

Papoušci jsou krásní, učenliví, společenští. A přesně takové parťáky člověk potřebuje. Jen škoda, že se chovatelé velmi často dopouštějí chyb, které mohou soužití narušit a zvířatům ublížit.

Místo pro život

Papoušci jsou běžně v klecích, na zahradě i uvnitř. Na tom není nic špatného, venkovní voliéra ale musí odpovídat potřebám opeřence co se týká velikosti a konstrukce. Ideální jsou hliníkové profily, ocelové pletivo se čtvercovými oky a betonová podlážka.

Přecenění velikosti

Zkušenosti s andulkami jsou sice vítané, ale nemohou se srovnávat se starostí o velký druh papouška. Každé zvíře vyžaduje specifickou péči a není možné bagatelizovat chovatelství. Vždy je třeba postavit se k novému přírůstku čelem a zjistit si vše potřebné od krmiva po potřebu pohybu, odpočinku nebo veterinární péče.

Mluvení

Každé zvíře je jiné. Komunikace je ale jedním z důvodů, proč si chovatel papouška pořizuje. Přílišný tlak na první slova nebo sousloví ale dostává ptáka do stresu. Je to začarovaný kruh, protože jen klidné a vyrovnané zvíře se může rozmluvit. Osvojte si metody, jak proces zvládnout bez napětí.

Bez údržby

Papoušek vyžaduje pravidelnou péči, to je třeba ujasnit si ještě před jeho pořízením. Každý chovatel by si měl denně zapisovat, jak jeho papoušek reaguje, co ho rozčiluje, co mu dělá dobře. Někdy se stane, že zvíře klovne. A člověk odpoví podrážděně. Se zápisky je ale možné vysledovat, kde je problém. Navíc tak pomůžete i veterináři.

Samota

Papoušci potřebují společnost. V drtivé většině případů si je chovatelé pořizují rovnou v párech, aby emočně nestrádali a mohli o sebe vzájemně pečovat. Pokud máte jen jedno zvíře, je nutné nahradit mu partnera svou vlastní přítomností. Papoušek nedělá rozdíly a nevadí mu, že jste odlišného druhu, přijme vás bez podmínek. Vyžaduje jen pravidelný kontakt.