Recyklace a ochrana životního prostředí, to jsou pojmy, o kterých můžeme v současné době často slyšet. Stále se kolem nás používá velké množství nerozložitelných materiálů, které se hromadí a znečišťují životní prostředí. Největší problém představuje odpad z plastu a polystyrenu.
Pěnové výplně jsou pohromou pro životní prostředí
Naštěstí se dají tyto materiály v mnoha případech nahradit. Mezi častý odpad patří pěnové a polystyrenové výplně, které se používají v přepravě. Jejich účelem je ochrana převáženého zboží. Napadlo by vás, že by se daly nahradit popcornem? Jde o nápad německého vědce, který se jmenuje Alireza Kharazipour. Tento nápad vymyslel, když v kině jedl popcorn. Popcorn má podobnou velikost, je měkký a levný. K výrobě pěnové výplně je zapotřebí proces těžby fosilních paliv. Když se tento umělý materiál dostane do přírody, postupně se rozpadne na nebezpečné mikroplasty. Alireza Kharazipour si myslí, že je popcorn mnohem lepším materiálem namísto umělých výplní. Kukuřice je mnohem levnější a šetrná k životnímu prostředí.
Balící materiály nahrazené popcornem
Jen v USA se každý rok vyrobí zhruba 3 miliony tun polystyrenu. Umělé balící materiály se často používají při balení elektroniky a dalších křehkých věcí. Recyklační zařízení bohužel nedokáží styrofoam arašídy zpracovat.
Popcorn má mnoho výhod
Výhodou popcornu je fakt, že ho lze vyrobit z jakýchkoliv druhů kukuřice a je také zcela biologicky odbouratelný. Popcorn lze stlačit do různých tvarů, aby držely různé výrobky.
Objev vědce je velmi inovativní. Stále více společností hledá způsoby, jak zajistit, aby balení výrobků bylo co nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Podobné nápady jako tento mohou pomoci k tomu, aby bylo v přírodě méně nerozložitelného odpadu.
Zdroj: Leakshare.org