Většina z nás má zářivky spojené s průmyslovými nebo kancelářskými provozy a operačními sály, své uplatnění ale mají i v domácnosti. Že to není možné? A čím si svítíte třeba v garáži nebo sklepě? Neocenili byste tam světlo od zářivky?
Zářivky se postarají o rovnoměrné světlo
Zářivky neboli zářivkové trubice obsahují vzácný plyn a malé množství rtuti, vyznačují se skvělou světelnou účinností, dlouhou životností a dobrým podáním barev. Světlo se generuje výbojem plynu, ke svému fungování potřebují předřadník, díky kterému neblikají. Zároveň předřadník umožňuje jejich stmívatelnost.
Staré zářivky, jaké si asi každý z nás pamatuje, nahradily LED zářivky, které mají mnoho předností a staly se důstojnými nástupci klasických zářivek.
- LED zářivky jsou úspornější.
- Vydrží delší dobu, jejich životnost dosahuje až 50 000 hodin.
- Potěší vás i nižší provozní náklady, LED žárovky ve srovnání s těmi klasickými mohou ušetřit i 30-50 % energie.
- Mají lepší svítivost.
- Jsou šetrnější k životnímu prostředí.
Kde všude najdou v domácnosti uplatnění?
LED zářivky mají všestranné použití, své uplatnění najdou všude tam, kde chcete kvalitní a liniové osvětlení. Kromě operačních sálů, továren, kanceláří, skladů, tělocvičen apod., se hodí i do domácnosti. Osvítit jimi můžete:
- Kuchyňskou linku a vlastně i celou kuchyň.
- Obývací pokoj, ve kterém potřebujete kvalitní a ostré světlo.
- Světlem zalije i celý dětský pokoj.
- Menší zářivky najdou uplatnění i v ložnici, kde vyčarují romantickou atmosféru.
- Koupelnu nebo toaletu
- Umístit je můžete i nad zrcadlo.
- Garáž
- Dílnu nebo jinou pracovnu
Jak vybrat tu pravou zářivku?
Sáhnout po té první, která vám přijde pod ruku, není zrovna to nejlepší řešení. I při výběru zářivek je třeba zohlednit několik parametrů. Patří mezi ně třeba barva světla, kterou byste měli přizpůsobit místnosti, do které zářivku vybíráte. Do dílen a garáží dejte přednost studené bílé, denní bílá se hodí do pracovny nebo kuchyně, do dětského pokoje nebo ložnice dejte přednost teplé bílé.
Dalším důležitým parametrem je i světelný tok a světelná účinnost. Světelný tok se udává v lumenech, účinnost pak udává, kolik světla trubice vyrobí při spotřebě 1 W.
Podstatná je i délka trubice v centimetrech, typ patice, tedy část s kovovými elektrodami, pomocí které se napojuje do objímek, a také napájecí napětí trubic. To dělíme na střídavé napětí (AC) a stejnosměrné napětí (DC).