Dotlačila vás současná energetická krize k tomu, že si chcete pořídit fotovoltaickou elektrárnu? Je to rozhodně skvělé řešení v případě, že chcete ušetřit na energiích, o nichž se říká, že dosáhly svého nového standardu. I když však o fotovoltaice slýcháte ze všech stran, nabízí se otázka, jak si ji skutečně vybrat. Přece jenom možností je víc než dost a vybrat si tu správnou – to se jeví trochu jako velký, možná až nerozlousknutelný oříšek. Nebo je to jinak?
Jaké vlastnosti musí fotovoltaika splňovat?
Aktuálně se dá konstatovat, že fotovoltaika snad nikdy dřív nedávala takový smysl, jaký dává nyní. Bezesporu k tomu přispěla už rok trvající válka na Ukrajině, která znatelně pohnula s cenami energií. V případě, že si chcete pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nabízí se hned několik možností, z nichž si můžete vybírat. Klíčové pro vás bude především vědění toho, jestli fotovoltaika splňuje nebo nesplňuje několik klíčových parametrů či vlastností.
V nejlepším případě by měla být výkonnostně do 10 kWp (nad tento limit pro vás platí už trochu jiné podmínky a je nutné získat licenci). Dále by měla být připojená k síti, měla mít povolené přetoky a v nejlepším případě byste při jejím pořízení měli uzavřít smlouvu s českým distributorem.
Jak ale bylo zmíněno, možností je v současné době víc než dost a toto jsou jenom obecné zásady, kterých se můžete, ale nemusíte držet.
Každá alternativa má své pro i proti
Zmiňovaná alternativa je samozřejmě nejideálnější, ale existuje vícero alternativ, které se vám mohou zdát ve vašem případě ještě lepší. Některé fotovoltaické elektrárny nemusí nabízet připojení k síti, mohou být dokonce bez přetoků a samozřejmě i bez smlouvy s českým distributorem, nýbrž mohou být se smlouvou od zahraničního distributora, jestli vůbec se bude nějaká smlouva na danou fotovoltaiku vztahovat.