Gender, předsudky, nadřazenost to všechno jsou slova, která se člověku vybaví řekne-li se rozdíl mezi mužem a ženou. Předsudků se naše společnost nerada zbavuje a jak to tak vypadá, platí to i u pití piva.
Sociální původ a naše společenské postavení velmi výrazně ovlivňuje to, jak trávíme náš volný čas, co jíme, kde pracujeme atd. A na tyto mechanismy se rozhodli zaměřit i američtí vědci mezi pijáky piva z minipivovarů.
Prvním úkolem bylo analyzovat několik desítek pivních blogů, poté několik barů na východním pobřeží kde byl proveden rozhovor s 60 konzumenty a 30 konzumentkami. Výsledky testu odhalily, že pijáci piv z minipivovarů preferují piva typu IPA. Jedná se o velmi silné a výrazně chmelově hořká piva, což vysvětluje jejich důvod prestiže. K tomu aby člověku IPA zachutnala je totiž potřeba se postupně propít. Ten kdo nemá dostatek času a peněz toto pivo zkrátka neocení.
Nejnižší příčky žebříčku obsadila piva s ovocnou či sladkou příchutí. To je vysvětlováno tím, že tato piva chutnají i těm, kteří s pivy z minipivovarů začaly teprve nedávno. S prestiží piva je navíc spjatý i gender. Hořká a silná piva jsou chápána jako mužská, zatímco lehká a ovocná piva jsou vnímána jako ženské nápoje.
Pokud žena pije pivo vnímané jako mužské, zvyšuje se jí u ostatních mužů pijáků prestiž. Ovšem pokud pije pivo ženské, její prestiž zůstává stejně nízká jako prestiž daných ženských piv. Když muž pije piva ženská, jeho statut ve skupině se nesnižuje, ale naopak překvapivě zvedá. Respondenti totiž tyto muže popisovali jako otevřené a ochotné experimentovat a pokud jim chutnají i tato piva, platí za skutečně pivní nadšence. Dalo by se tak říci, že u mužů je každé pivo tím pravým pivem, zatímco ženy si svou aru musí udržovat pitím mužských piv.