Novinky

Až čtvrtinu plastového odpadu bude možné přeměnit na palivo

Díky novým vědeckým poznatkům přicházíme na to, že až jednu čtvrtinu celosvětového odpadu bude možné přeměnit na palivo.

Z plastu palivo

Vědci z Purdue Univerzity v USA přišli na způsob, jak přeměnit běžný druh plastu – polypropylen, ze kterého se vyrábí hračky, zdravotnické potřeby a také obaly na potraviny, na palivo.

Lidstvo prý ročně vyprodukuje až 300 milionů tun plastového odpadu, který ničí přírodu. Jeho doba zpracování je jedno z největších ekologických výzev, kterým v současné době dokážeme čelit. Metoda chemiků spočívá v použití tzv. superkritické vody. Jedná se o vodu, která je na pomezí kapaliny a plynu. Ta je získávána zahřátím na 380-500 stupňů celsia ve velmi vysokém tlaku.

Řešení?

Do takto upravené vody je následně přidán vyčištěný polypropylenový odpad, který se za několik hodin promění na olej. Mezi další látky vzniklé při reakci patří také palivo podobné benzínu či naftě. Podle vědců se dá tento postup použít až u 90% odpadu, který je tvořen polypropylenem. Ten tvoří přibližně čtvrtinu veškerého celosvětového odpadu z plastů.

Ten se rozkládá velmi pomalu a během tohoto procesu uvolňuje mikroplasty a toxické látky do půdy a oceánů. Ty podle nejnovějších studií nedokážeme již nikdy vyčistit.  Právě nový způsob využití plastů by však mohl některé z firem popohnat, aby se o vyčištění alespoň pokusily.