Zdraví

Česko jako pervitinová velmoc

Česká republika se může chlubit mnoha prvenstvími, bohužel ne všechna jsou zrovna pozitivní. Některá se nesou ryze v negativním duchu a přidělávají klienty do programů zaměřujících se na léčbu závislostí. Už dlouhé roky totiž platí, že Česko se bere za pervitinovou velmoc. Z posledních statistik vyplývá, že devět z deseti výroben pervitinu bylo nalezeno u nás. Aktuálně jich na území České republiky je kolem tří set.

Především malé laboratoře

Z nedávných statistik také vyplývá, že se jedná především o malé laboratoře, které jsou provozované dealery nebo rovnou uživateli. Ti pervitin dodávají na domácí trh, ostatně i kvůli tomu tyto obchody fungují tak dobře a závislých neubývá, naopak jich je denně víc a víc.

V posledních letech se také objevila velmi rozsáhlá zařízení, která byla provozována zločineckými skupinami, jež ale nepochází z České republiky, nýbrž z jiných koutů Evropské unie.

6-7 tun pervitinu

I když jsou varny, respektive malé laboratoře rozměrově skutečně menší, dokážou vyrobit neskutečné množství drogy. Podle statistik platí, že se dokáže vyrobit až 7 tun pervitinu ročně. Tím se dokonale zásobuje nejen český trh, ale také ten zahraniční (především německý, menší množství české drogy se najde také v Nizozemsku).

Bylo by však mylné se domnívat, že Česká republika je plná jen menších varen nebo menších laboratoří. Samozřejmě i u nás se najdou organizované skupiny, které vaření drog berou ve velkém. Především jsou hnány vietnamskou populací, která se následně nebojí přesunout výrobu do Polska.

Základem jsou tradiční léky

Pervitin může být vyráběn mnoha způsoby, u nás je však základní ingrediencí lék na chřipku, případně jiné látky, které obsahují nepostradatelnou složku zvanou pseudoefedrin. Vlivem zjištěných skutečností je výdej těchto léků s obsahem této složky regulován, aktuálně však funguje velké dovážení léků z Polska.