Novinky

Co je devizový trh a jak funguje?

Trh, ve kterém se obchoduje s bezhotovostní formou peněz, se nazývá devizový. Peníze mají podobu vkladů na účet v cizí měně. Jak to vlastně funguje?

Devizový trh obchoduje s penězi

Zatímco valuty představují hotovost, kterou můžete mít ve své peněžence, devizy jsou peníze ve své bezhotovostní podobě. Měnová kalkulačka ukazuje, jak si vedou jednotlivé dvojice měn. V devizovém trhu se obchoduje s bezhotovostní podobou peněz. Máme tedy vklady na účtech, ale v cizích měnách. Kalkulačka měn vždy určuje, za kolik se obchodují valuty i devizy.

Kdo je dealer na devizovém trhu?

Obchodník, který na devizovém trhu obchoduje sám za banku, kde pracuje, se nazývá dealer. Někdy se stane, že si dealer přeje být anonymní a uzavírat obchody, aniž by se o něm vědělo. V tom případě je potřeba, aby využil služeb brokera. Tímto způsobem se dealerovi podaří zakrýt obchodní trend. Broker je tedy obchodník, který obchod zprostředkovává.

Broker obchod zprostředkuje

Broker tedy není ten, kdo obchod provádí. Pouze se jedná o subjekt, který dokáže zprostředkovat obchod mezi dvěma dealery. Broker pomůže prodat a hledá někoho, kdo koupí.

Běžně dostává broker příkazy od dealera typu „nakup deset tisíc dolarů, co nejlevněji.“

Broker žije z poplatku za zprostředkování

Broker je subjekt, který sám neobchoduje. Jelikož ale umožňuje obchod dvou dealerů, jeho zisk je poměrně značný. Jeho ziskem je konkrétně výnos z poplatku za zprostředkování konkrétní transakce. Dnešní doba přeje rozvoji elektronických brokerů. Ti jsou schopni za menší peníze najít vhodné prodejce a kupce.

Dále je potřeba vědět, že spread představuje rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem. Reálně tak zasahuje do nákladů na uzavření konkrétního obchodu. Čím širší je spread, tím vyšší jsou náklady, které budeme k uzavření transakce potřebovat.