Novinky

Dovolená na Kypru? To jsou výlety do okolí! Jakým způsobem ale cestovat?

Cestování po Ostrově Kypr není vůbec jednoduché, jelikož máte na výběr pouze ze dvou možností – a to buď autem či autobusem. V dřívější době byla na ostrově vybudována i železnice, bohužel kvůli okupaci se od výstavby upustilo a dodnes se vůbec neuvažuje o její obnově.

Po Kypru autem?

Je docela běžné, že každý držitel řidičského průkazu zde má i svůj vlastní automobil. Takže klidně i pětičlenná rodina má před domem zaparkovaných pět aut a nikdo se zde tomu nediví. I z tohoto důvodu nemá pravděpodobně Kypr tendenci zdokonalovat svou městskou hromadnou dopravu. Dokonce ani autobusy nejezdí moc často a pokud na nějaký narazíte, můžete si být jisti, že jeho pasažéry jsou pouze cizinci, kteří jsou zde na dovolené či zde bydlí.

Jak je to s autobusy?

Autobusy zde mají jedu velkou nevýhodu – a to je právě řídkost jejich spojení, nicméně ta je také ovlivněna sezónou. Na druhou stranu jsou autobusy docela spolehlivé, jezdí na čas a ceny jsou přívětivé. Například jízdenka z Lefkosie do Larnaky stojí pouhá 4 eura. Nejčastější autobusová spojení jsou samozřejmě mezi většími městy. Stejně jako u nás si kupujete jízdenku u řidiče při nástupu.

Výlety po ostrově

Každopádně pro cestování po ostrově je nejlepší volbou půjčení auta Kypr – všechny oblasti tohoto ostrova jednoduše projedete autem, nicméně je třeba dodat, že na Kypru se jezdí stejně jako ve Velké Británii – a to vlevo! Pokud nemáte s tímto cestování zkušenosti, doporučujeme si nejprve řízení vyzkoušet na odlehlých silnicích a v každé situaci si dávat pozor – a to hlavně na kruhových objezdech. Kypřané jsou ale vesměs opatrní řidiči – maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici 100 km/h. Rozhodně ale doporučujeme si auto půjčit na více dní – cena je přívětivější a vy můžete prokoumat více koutů ostrova.